Nauka

Wirusy przy obrusie

Jak nie przypłacić świąt zdrowiem

Nasz tradycyjny sposób spędzania świąt to czas najlepszych łowów dla bakterii i wirusów. Nasz tradycyjny sposób spędzania świąt to czas najlepszych łowów dla bakterii i wirusów. Maria Pavlova / Getty Images
Wystarczy zatłoczonym pociągiem jechać przez kilka godzin do bliskich na święta. Na progu gospodarze i goście podają sobie ręce, padają w ramiona, a nierzadko cmokają w policzki, co przyspiesza wymianę flory bakteryjnej i ułatwia wirusom znalezienie nowego kwaterunku.
Odsetek zaszczepionych przeciwko grypie wszystkich osób w Polsce wynosi zaledwie 4 proc.Getty Images Odsetek zaszczepionych przeciwko grypie wszystkich osób w Polsce wynosi zaledwie 4 proc.

„A przede wszystkim dużo zdrowia” – słyszy niemal każdy, przyjmując życzenia, które są nieodłącznym elementem świątecznego rytuału. Bez niego przecież trudniej być szczęśliwym i zadowolonym z życia.

Kłopot w tym, że towarzyszące temu ceremoniałowi niewinny całus, uścisk ręki lub przytulenie mogą się zdrowiu przysłużyć źle. Bo gdyby ludzie restrykcyjnie przestrzegali tego, co dla nich dobre, to właśnie w święta nie powinni spotykać się wcale. I nie chodzi nawet o przewód pokarmowy i serce, dla których tysiące kalorii wchłoniętych przez dni biesiadowania są niezwykle ciężką próbą.

Polityka 51.2019 (3241) z dnia 17.12.2019; Nauka; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Wirusy przy obrusie"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Rynek

Maseczki pseudoochronne

Czy to bal maskowy, czy raczej taniec śmierci? Rząd każe nam nosić maseczki, ale już nie dba o to, co trafia na rynek. Czy maseczki sprzedawane w aptekach i sklepach naprawdę nas chronią?

Violetta Krasnowska
18.01.2021