Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Pogoda dla klimatu

Jak polityków przekonać do ocieplenia?

Slajdy na wieży chłodzącej elektrowni w Neurath. Akcja Greenpeace pod hasłem „Kryzys klimatyczny – nierozwiązany problem”. Slajdy na wieży chłodzącej elektrowni w Neurath. Akcja Greenpeace pod hasłem „Kryzys klimatyczny – nierozwiązany problem”. Wolfgang Rattay/Reuters / Forum
Społeczeństwa mają coraz większą świadomość, że trzeba robić wszystko, by uniknąć katastrofy klimatycznej. Rządy zaś szukają wymówek dla niewdrażania odpowiednich rozwiązań ekologicznych. Jak można je przekonać, by zaczęły działać?
Globalne ocieplenie nie jest zjawiskiem, które dotknie wyłącznie wybrane kraje. Jedne doświadczą go bezpośrednio, inne zaś ucierpią w wyniku efektów kaskadowych.David Merron/Getty Images Globalne ocieplenie nie jest zjawiskiem, które dotknie wyłącznie wybrane kraje. Jedne doświadczą go bezpośrednio, inne zaś ucierpią w wyniku efektów kaskadowych.

Do niedawna linia podziału w dyskusjach na temat globalnego ocieplenia przebiegała między tymi, którzy przed nim ostrzegali, a tymi, którzy w nie nie wierzyli. Jednak to, co jeszcze w latach 90. i na początku XXI w. niektórzy traktowali jako histeryczne ostrzeżenia naukowców, zaczęło się ziszczać. Wtedy zaprzeczenia zostały zastąpione opowieściami o naturalnym cyklu zmian pogodowych na Ziemi, na które człowiek ma wpływ znikomy. Padają one jednak na coraz mniej podatny grunt, bo świadomość na temat zmian klimatu rośnie.

Polityka 4.2020 (3245) z dnia 21.01.2020; Nauka; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Pogoda dla klimatu"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >