Nauka

Metale na wagę złota

Cenne rzadkie metale

Naukowcy ostrzegają, że rozwój energetyki odnawialnej, choć pilny i pożądany, nie będzie możliwy bez rozwiązania problemu dostępu do surowców. Naukowcy ostrzegają, że rozwój energetyki odnawialnej, choć pilny i pożądany, nie będzie możliwy bez rozwiązania problemu dostępu do surowców. General Electric / EAST NEWS
Szybki rozwój zielonej energetyki może doprowadzić do równie szybkiego kurczenia się złóż wielu rzadkich kruszców. Naukowcy szukają na to recepty. Mają mało czasu.
Porównanie wysokości wiatraka Haliade-X ze słynnymi budowlami.General Electric/EAST NEWS Porównanie wysokości wiatraka Haliade-X ze słynnymi budowlami.

Największa turbina wiatrowa Haliade-X istnieje na razie w jednym, prototypowym egzemplarzu. To olbrzymka: ma wysokość 260 m, jest zatem wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wyobraźmy ją sobie ustawioną na środku placu Defilad, wymachującą trzema łopatami o długości 107 m każda. Ta jedna turbina o mocy 12 MW zaopatrzyłaby w prąd kilkanaście tysięcy mieszkań. Dwie setki zaspokoiłyby z nawiązką energetyczne potrzeby wszystkich gospodarstw domowych województwa mazowieckiego.

Bez obaw, Haliade-X nie zastąpi Pałacu Kultury.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Metale na wagę złota"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021