Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Metale na wagę złota

Cenne rzadkie metale

Naukowcy ostrzegają, że rozwój energetyki odnawialnej, choć pilny i pożądany, nie będzie możliwy bez rozwiązania problemu dostępu do surowców. Naukowcy ostrzegają, że rozwój energetyki odnawialnej, choć pilny i pożądany, nie będzie możliwy bez rozwiązania problemu dostępu do surowców. General Electric / EAST NEWS
Szybki rozwój zielonej energetyki może doprowadzić do równie szybkiego kurczenia się złóż wielu rzadkich kruszców. Naukowcy szukają na to recepty. Mają mało czasu.
Porównanie wysokości wiatraka Haliade-X ze słynnymi budowlami.General Electric/EAST NEWS Porównanie wysokości wiatraka Haliade-X ze słynnymi budowlami.

Największa turbina wiatrowa Haliade-X istnieje na razie w jednym, prototypowym egzemplarzu. To olbrzymka: ma wysokość 260 m, jest zatem wyższa od Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wyobraźmy ją sobie ustawioną na środku placu Defilad, wymachującą trzema łopatami o długości 107 m każda. Ta jedna turbina o mocy 12 MW zaopatrzyłaby w prąd kilkanaście tysięcy mieszkań. Dwie setki zaspokoiłyby z nawiązką energetyczne potrzeby wszystkich gospodarstw domowych województwa mazowieckiego.

Bez obaw, Haliade-X nie zastąpi Pałacu Kultury.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Nauka ; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Metale na wagę złota"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >