Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Europa kontra GAFA

Władcy danych

Jeśli dane są dla państw EU podstawowym surowcem, to infrastruktura do ich przetwarzania i analizowania jest podstawowym narzędziem. Jeśli dane są dla państw EU podstawowym surowcem, to infrastruktura do ich przetwarzania i analizowania jest podstawowym narzędziem. Marcin Bondarowicz
Komisja Europejska przedstawiła cyfrową strategię dla krajów Unii. Stawką w tej grze jest cyfrowa suwerenność mieszkańców Europy w dobie sztucznej inteligencji i globalnych, głównie amerykańskich, platform internetowych.
W naszym świecie każdy – dosłownie – ruch generuje cyfrowe ślady, które nie znikają, ale odkładają się na komercyjnych serwerach.ktsdesign/PantherMedia W naszym świecie każdy – dosłownie – ruch generuje cyfrowe ślady, które nie znikają, ale odkładają się na komercyjnych serwerach.

W dzisiejszym świecie dane o miliardach ludzi kontroluje na sposób feudalny kilku cyfrowych cesarzy: firmy spod szyldu GAFA, czyli Google, Apple, Facebook, Amazon. Zbudowały ogromną prywatną infrastrukturę. Z jednej strony jest ona wykorzystywana do obserwowania i analizowania tego, co robią ludzie, i wytwarzania wiedzy na ich temat. Z drugiej – służy do przerabiania tej wiedzy na komercyjny zysk z reklamy i pozycjonowania treści. Platformy internetowe stały się gigantycznymi laboratoriami, wyspecjalizowanymi w badaniu zachowania użytkowników.

Polityka 11.2020 (3252) z dnia 10.03.2020; Nauka ; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Europa kontra GAFA"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >