Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Kwarantanna, kontrole na granicach, odwołane imprezy

Oddział zakaźny w Zielonej Górze Oddział zakaźny w Zielonej Górze Władysław Czulak / Agencja Gazeta
Rząd zapowiedział, że podejmie „radykalne środki” w walce z rozprzestrzenianiem się epidemii w Polsce. Zaleca odwołać wszystkie imprezy masowe i podaje szczegóły mechanizmu kwarantanny.

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce. W tym dowódca rodzajów sił zbrojnych

W Polsce odnotowano jak dotąd 22 przypadki koronawirusa SARS-CoV-2.

MON poinformował, że zakażenie stwierdzono także u dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych gen. Jarosława Miki, który właśnie wrócił z Niemiec. Osoby mu towarzyszące poddano kwarantannie.

Stefan Karczmarewicz: Covid-19. Zwięzły poradnik dla skołowanych i zajętych

Andrzej Duda wygłosił orędzie

Prezydent Andrzej Duda wygłosił dziś specjalne orędzie. Niżej pełna treść:

Od kilku miesięcy na całym świecie rozprzestrzenia się koronawirus. Zachorowało już ponad 100 tysięcy ludzi. Odnotowano tysiące zgonów. Sytuacja jest poważna. Także w Europie, gdzie większość krajów odnotowała już przypadki zarażenia wirusem. Z uwagą i troską obserwujemy to, co dzieje się we Włoszech, które w największym stopniu zostały dotknięte epidemią. Jak poważna staje się sytuacja w Hiszpanii, Francji czy w Niemczech, które odnotowują po kilkaset nowych zachorowań dziennie.

Wirus w ostatnich dniach dotarł także do Polski. Spodziewaliśmy się tego. Wiemy, że liczba osób zarażonych będzie w najbliższych dniach rosnąć. Zapewniam, że władze Rzeczypospolitej wcześniej podjęły odpowiednie kroki, by się do tego wyzwania przygotować.

Teraz podejmowane są konieczne, zdecydowane działania, które mają jak najskuteczniej chronić Polaków. Wprowadzone zostały kontrole sanitarne na granicach naszego kraju. Wydana została decyzja o zakazie organizacji imprez masowych. W następnych dniach podejmowane będą kolejne niezbędne kroki.

Przyświeca nam wszystkim zasada – po pierwsze zapobieganie i ochrona. Jestem w stałym kontakcie z premierem, ministrem zdrowia i ministrem spraw wewnętrznych. Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję.

Podejdźmy ze zrozumieniem do tych działań. Proszę uważnie śledzić wszystkie zalecenia wydawane przez służby i do nich się stosować. Apelując o zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku, pamiętajmy równocześnie – nauczeni doświadczeniem innych krajów – że sprawa jest poważna. Nie wolno jej lekceważyć.

Koronawirus to nie tylko sprawa rządu. To sprawa nas wszystkich. To dziś sprawa każdego Polaka. Oczywiście, to na nas rządzących spoczywa największa odpowiedzialność. Mam tego pełną świadomość i nie uchylam się od niej.

Na moją prośbę odbyło się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym przyjęto ustawę mającą ułatwić walkę z zagrożeniem. Niezwłocznie ją podpisałem i już obowiązuje. Dzisiaj zwołałem posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, by rząd i przedstawiciele opozycji mogli ze mną wspólnie rozmawiać o sposobach zapewnienia Polakom bezpieczeństwa. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział, za konstruktywny dialog. Dziękuję opozycji za odpowiedzialną postawę. Walka z koronawirusem nie ma barw politycznych. Jego zwalczanie jest naszym wspólnym zadaniem i obowiązkiem.

Szanowni Państwo, w sytuacji zagrożenia ważne jest odpowiedzialne zachowanie. Nie możemy ulec panice, ale także nie możemy narażać naszych współobywateli na ewentualne niebezpieczeństwo. Pamiętajmy o tym. Dlatego jako Prezydent zwracam się do wszystkich moich Rodaków, wszystkich obywateli, abyśmy w obliczu zagrożenia koronawirusem pamiętali, że tylko wspólnym działaniem możemy skutecznie go zwalczyć. Naszą bronią jest wiedza, rozsądek i higiena. Ale otoczmy szczególną opieką osoby starsze. Pamiętajmy o naszych dziadkach, rodzicach, a także o osobach samotnych – naszych sąsiadach, znajomych. Zaoferujmy im wszelką niezbędną pomoc, ale też nie narażajmy ich na ryzyko.

Zawsze w trudnych chwilach potrafimy się jednoczyć. Wzajemnie sobie pomagać. Pokazaliśmy to wielokrotnie. Wiem, że jako Polacy, doskonale zdamy egzamin z odpowiedzialności i solidarności.

Polska w kwarantannie

Podczas konferencji prasowej po godz. 14 minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył: „Wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, z Polską Policją wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób w kwarantannie. Do każdych drzwi, do każdej osoby, która jest objęta kwarantanną, codziennie zapuka policja. Zapyta, czy wszystko w porządku, czy czegoś nie potrzeba, ale też poprosi o potwierdzenie, że osoba, która jest objęta kwarantanną, znajduje się w miejscu, w którym powinna być”.

I dodał: „Z punktu widzenia ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa jest to bardzo ważne, żebyśmy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzili do kwarantanny. To nie jest czas wolny, to nie jest czas, żeby wyjść do sklepu, na spacer czy pójść po bułki. To jest czas, kiedy musimy być w domu, w miejscu, gdzie trwa kwarantanna, w której powinniśmy przebywać”.

Minister podziękował policji, że „podejmuje się trudnego zadania pomocy służbom sanitarnym”, i wszystkim pracownikom sanepidu za to, że „wykonują codziennie gigantyczną pracę”. Od dziś wesprą ich w tym funkcjonariusze policji, którzy przejmą na siebie bezpośredni kontakt z osobami poddanymi kwarantannie.

Więcej o tym, jak ma przebiegać spotkanie funkcjonariuszy z osobami przechodzącymi kwarantannę, opowiedział szef Polskiej Policji gen. Jarosław Szymczyk. „We wszystkich komendach wojewódzkich policji funkcjonują centra operacyjne, które są w bieżącym kontakcie z Wojewódzkimi Inspektoratami Sanitarnymi, i codziennie do tych centrów operacyjnych będą trafiać wykazy osób objętych kwarantanną. (...) Założenie jest takie, że nie będzie kontaktu bezpośredniego między policjantem a osobą objętą kwarantanną. Nie będziemy wymagać okazania dowodu osobistego czy też skanować odcisków palców. Chodzi o to, żeby w sposób bezpieczny i dla osoby kontrolowanej, i dla funkcjonariuszy dokonać sprawdzenia”.

Kontrole będą przeprowadzane wyłącznie przez funkcjonariuszy umundurowanych, a kontakt – dla bezpieczeństwa obu stron – ma się rozpoczynać rozmową telefoniczną. Będzie to „nie tylko kontrola obecności, ale też pytanie o potrzeby i pomoc” – zapewniał Szymczyk. Gdy pomoc okaże się potrzebna, policjanci będą zobowiązani do przekazania informacji odpowiednim organom – służbom sanitarnym lub wojewódzkim. „Zależy nam bardzo nie na tym, by być skutecznym w kontrolach i ewentualnie korzystać z możliwości, jakie dają chociażby kary administracyjne za niestosowanie się do kwarantanny, ale zależy nam przede wszystkim na budowaniu świadomości ludzi objętych kwarantanną, że ich pojawienie się w miejscach publicznych i kontakt z innymi osobami może sprowadzić na nie zagrożenie” – i podkreślał gen. Szymczyk.

Rząd odwołuje masowe imprezy

O godz. 10, podczas pierwszej konferencji prasowej 10 marca, szef resortu zdrowia informował o kolejnych podjętych środkach ostrożności i wytycznych. „WHO zaleca środki radykalne” – mówił Szumowski. Powołując się na szefa Światowej Organizacji Zdrowia, dodał, że „półśrodki zostawiają uchylone drzwi dla koronawirusa”. Premier Mateusz Morawiecki w związku z tym zapowiedział, że wszystkie imprezy masowe zostaną w Polsce odwołane: „Obserwując wszystko wokół, czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami, prezydentami i premierami innych państw, podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. I tak właśnie dzisiaj, na naszym porannym spotkaniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których bardzo szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych (art. 3.)”.

Premier dodał: „Chcemy zachowywać się jak najbardziej odpowiedzialnie, chcemy być mądrzy nie po szkodzie, a przed szkodą, i podobnie do wielu zaleceń epidemiologów, specjalistów i naszego oczywiście Głównego Inspektora Sanitarnego zdecydowaliśmy się właśnie na ten krok, który – właśnie w tych dniach – wprowadzają Francja i Niemcy. Francja i Niemcy zgodnie przyznają, że jest to krok wprowadzony za późno. My chcemy go wprowadzić zawczasu. Rozważamy również kolejne kroki, ale o tym będziemy informowali jutro i w kolejnych dniach. Dzisiaj najważniejsza decyzja, którą mamy do przedstawienia, to odwołanie wszystkich imprez masowych zgodnie z definicją, która jest ujęta w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych”.

„Wszystkim, którzy są organizatorami, będziemy na pewno przekazywać bardzo dokładne informacje poprzez naszych wojewodów” – zapewnił szef rządu.

Aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa, trzeba podjąć radykalne środki bezpieczeństwa.Jakub Włodek/Agencja GazetaAby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa, trzeba podjąć radykalne środki bezpieczeństwa.

Odwołane zajęcia, patrolowane granice

W konferencji uczestniczyli także ministrowie nauki Jarosław Gowin i spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński. „Wydałem polecenie, aby zawiesić wymianę z zagranicznymi studentami oraz wstrzymać konferencje naukowe z zagranicznymi naukowcami” – informował Gowin. Kamiński zaś zapewnił, że „całość polskich granic polskich będzie dziś zabezpieczona”. Całodobowe służby sanitarne będą kontrolować podróżujących na granicach, w portach i pociągach.

Kamiński precyzował: „Rozszerzamy zakres kontroli sanitarnej na granicach. Cała granica wschodnia polsko-ukraińska, polsko-białoruska, polsko-rosyjska – w 100 proc. wszyscy przekraczający granicę będą poddani procedurom sanitarnym. Również punkty kontroli sanitarnej zostaną utworzone na granicy polsko-litewskiej, dzisiaj punkty takie będą rozciągnięte na całość granicy polsko-niemieckiej, przy wszystkich przejściach będą patrole sanitarne. Także całość granic Polski będzie zabezpieczona w dniu dzisiejszym. Mamy również kontrolę sanitarną w odniesieniu do pasażerów promów, jak również pasażerów pociągów dalekobieżnych”. Od 9 marca kontrolowane są już granice zachodnie.

Czytaj też: Infodemia, uboczny skutek wirusa. Świat wpadł w panikę

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

O godz. 11 odbyło się dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W jej skład wchodzą marszałkowie Sejmu i Senatu, prezes Rady Ministrów, szefowie MON, MSWiA i MSZ, koordynator służb specjalnych, szefowie poszczególnych ugrupowań parlamentarnych, szef kancelarii prezydenta i BBN. Ostatnie takie posiedzenie odbyło się w 2016 r. przed szczytem NATO w Warszawie.

Po posiedzeniu Andrzej Duda poinformował, że służby mają sytuację pod kontrolą i obserwują postęp epidemii Covid-19. „Nie będę prowadził w tym czasie spotkań wyborczych, pozostałych kandydatów proszę o to samo” – deklarował. Prezydent apelował o ostrożność i częste mycie rąk zwłaszcza najbardziej zagrożone grupy społeczne, czyli osoby starsze. Podkreślał, że posiedzenie przebiegło w dobrej, zgodnej atmosferze. „Proszę o takie dobre współdziałanie na wszystkich poziomach, także na poziomie samorządowym. Proszę wznieść się ponad podziały dla dobra współobywateli”. Duda nie wykluczył, że podobne spotkania rządu z przedstawicielami opozycji będą odbywać się w przyszłości.

Podkreślił też, że nie ma podstaw do przesunięcia terminu wyborów prezydenckich planowanych na 10 maja.

Poznań i Wrocław zamykają szkoły

W Poznaniu od środy 11 marca zamknięte będą szkoły, przedszkola, baseny i inne miejskie instytucje. Nieczynne będą centra kultury i zoo. „To działanie profilaktyczne” – poinformował wiceprezydent miasta Mariusz Wiśniewski. Dyrektorzy poszczególnych placówek dostaną wytyczne z ratusza.

„Nie chcemy siać paniki, ale przykład włoski pokazuje, że profilaktyka jest najskuteczniejsza i najtańsza – dodał drugi wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. – We Włoszech dzieci przechodziły wirusa bezobjawowo, ale przenosiły go na starszych, a śmiertelność wśród starszych jest najwyższa. Trochę dmuchamy na zimne, ale przykład włoski pokazuje, jak kończy się lekceważenie koronawirusa. Proszę seniorów, by w miarę możliwości zostawali w domu, spróbujemy uruchomić pomoc sąsiedzką. O naszej decyzji poinformowaliśmy wojewodę”.

O niezbędnych działaniach profilaktycznych minister edukacji Dariusz Piontkowski rozmawiał z przedstawicielami kuratoriów w ubiegłym tygodniu. Po spotkaniu wydano szereg zaleceń dla dyrektorów, zobowiązanych przekazywać najważniejsze informacje rodzicom i nauczycielom. Rodzicom dzieci do ósmego roku życia w przypadku zamknięcia żłobków, przedszkoli i szkół przysługuje zasiłek opiekuńczy.

Decyzję o odwołaniu zajęć dydaktycznych ogłosił także m.in. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Nie odbędą się w najbliższym czasie zagraniczne wyjazdy naukowe. Z kolei władze Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Przyrodniczego do 22 marca zawiesiły wszystkie planowane imprezy. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu odwołał doroczny wyścig autostopem z Wrocławia do różnych europejskich miast (odbywał się na przełomie kwietnia i maja). Za tymi przykładami poszły inne placówki – żadna wyższa uczelnia nie prowadzi zajęć „do odwołania”.

Czytaj też: Praca wolna od wirusa. Czy Covid-19 zmieni nasze zwyczaje?

Włochy odcięte od świata

Najtrudniejsza sytuacja w Europie jest we Włoszech. Premier Giuseppe Conte w weekend wydał dekret, na mocy którego w praktyce odizolowano od świata region Lombardii i 14 okolicznych prowincji, ściśle ograniczając prawa wjazdu i wyjazdu na te obszary. W poniedziałek wytyczne objęły cały kraj. Od 10 marca włącznie odwoływane są wydarzenia masowe, zamykane centra kultury i instytucje publiczne. Do 3 kwietnia będą zamknięte szkoły i uniwersytety.

Liczba zakażonych we Włoszech sięga 8 tys. Zmarły 463 osoby. Na całym świecie zakażonych jest ponad 118 tys. osób, zmarło ok. 4 tys., wyzdrowiało – ok. 65 tys.

Czytaj też: Jak przebiegają badania na obecność koronawirusa

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama