Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Zakażą cię i zapłacą. W Londynie chętni stawią czoła koronawirusowi

Pracownik laboratorium badający koronawirusa Pracownik laboratorium badający koronawirusa China Daily CDIC / Forum
Brytyjscy badacze szukają chętnych do eksperymentalnego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Po co?

Oto unikalna oferta: dwa tygodnie kompletnej laby, z dala od problemów, namolnych ludzi i jeszcze za 3,5 tys. funtów brytyjskich wynagrodzenia. Ponad 17 tys. zł. Brzmi ciekawie? Jest tylko jeden kruczek: najpierw trzeba dać się zakazić SARS-CoV-2.

Świat szuka szczepionki na koronawirusa

Bardzo szybko po wybuchu epidemii Covid-19 rozpoczął się wyścig po jakieś panaceum. W Chinach uruchomiono już ponad 80 badań klinicznych leków. Trwają prace, ale wymaga to przeprowadzenia wpierw testów przedklinicznych na zwierzętach, a następnie na ludziach. Znanych jest przynajmniej kilka kandydatek na szczepionkę. Amerykańska Altimmune pracuje nad podawaną jednorazowo do nosa. Preparat został opracowany i wchodzi w fazę badań na zwierzętach. Z kolei koncern Inovio Pharmaceuticals pochwalił się, że już trzy godziny po publikacji zsekwencjonowanego genomu SARS-CoV-2 opracował szczepionkę DNA o nazwie INO-4800, której testy kliniczne planowane są na kwiecień. Dotychczas wyprodukowano milion dawek tego preparatu.

Także w kwietniu mają ruszyć w USA badania kliniczne szczepionki RNA opracowanej przez amerykańską firmę Moderna. Preparat o nazwie mRNA-1273 dostarcza mRNA kodujące koronawirusowe białko S, które wirus wykorzystuje do interakcji z ludzkim receptorem ACE2, wnikając w konsekwencji do komórki gospodarza.

Czytaj też: Co w laboratoriach na froncie wojny z wirusem?

Podanie szczepionki ma prowadzić do produkcji przeciwciał wobec białka S. Z kolei Tonix Pharmaceuticals pracuje nad szczepionką opartą na zmodyfikowanym wirusie końskiej grypy. W 2017 r. badania sfinansowane przez tę firmę pozwoliły odtworzyć ten wymarły wirus drogą syntezy DNA, tak by wykorzystywać go jako bezpieczny środek transportu różnych czynników terapeutycznych i profilaktycznych.

Z kolei amerykański Vaxart rozpoczął badania nad szczepionką podawaną doustnie w formie tabletki. Do gry włączył się też potentat farmaceutyczny GlaxoSmithKline, wchodząc we współpracę z Clover Biopharmaceuticals. Do prac wykorzystywana będzie opatentowana technologia Trimer-Tag oraz system adjuwantowy.

Czytaj też: Zięba, czosnek ani witaminy nie zatrzymają koronawirusa

Daj się zakazić koronawirusem. I zarób

Naukowcy z Wielkiej Brytanii poszukują 24 osób, które zgodzą się na dobrowolne zakażenie SARS-Cov-2. Następnie zostaną poddane dwutygodniowej kwarantannie i obserwacji w ośrodku Queen Mary BioEnterprises Innovation w Londynie. W jakim celu? Pozwoli to badaczom na testowanie skuteczności różnych szczepionek i leków.

Brzmi może niezbyt ciekawie, ale wszyscy badani zostaną zainfekowani dwoma szczepami: OC43 i 229E, które wykazują mniejszą aktywność i powodują łagodne objawy ze strony układu oddechowego. Wszystkie zrekrutowane osoby przejdą wpierw szczegółowe badania medyczne i testy na obecność przeciwciał skierowanych wobec koronawirusom. Na chętnych czeka wspomniana nagroda.

Najpierw jednak pomysł musi zyskać zgodę brytyjskiego Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych. Zainteresowani bliższym spotkaniem z SARS-CoV-2 mogą już ustawiać się w kolejce. W końcu nie co dzień nadarza się okazja, by przysłużyć się ważnej sprawie, a jednocześnie... zarobić.

Czytaj też: Właśnie wróciłem z Azji. Co mam robić?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną