Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Jak długo koronawirus potrafi przetrwać poza ustrojem

Jak długo koronawirus potrafi przetrwać poza ustrojem? Nowe badania

SARS-CoV-2 pod mikroskopem elektronowym SARS-CoV-2 pod mikroskopem elektronowym NIAID Rocky Mountain Laboratories (RML), U.S. NIH / Wikipedia
Wiemy, jak długo może przetrwać koronawirus SARS-CoV-2 poza ustrojem w zależności od powierzchni, na której się znalazł. To ważna informacja.

Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) w USA opublikował właśnie najnowsze wyniki badań na temat przeżywalności koronawirusa SARS-CoV-2 poza organizmem gospodarza. Wcześniej trzeba było się opierać na wstępnych danych i przeglądzie badań, które przeprowadzono dla koronawirusów SARS i MERS. Wynikało z nich, że wirus może przetrwać od kilku godzin do kilku dni w zależności od środowiska, w którym się znajdzie.

Czytaj też: Koronawirus SARS-CoV-2. Fakty, a nie mity

Jak długo koronawirus przebywa na powierzchniach?

W przeprowadzonym eksperymentalnym badaniu aplikowano cząstki wirusa na różne podłoża i inkubowano w temperaturze 21–23 st. C i przy 40-procentowej wilgotności. Miano wirusa zmniejszało się wraz z czasem jego przebywania na badanych podłożach.

Maksymalny czas przetrwania wynosił:

  • plastik i stal nierdzewna: do 72 godz.
  • papier kartonowy: do 24 godz.
  • miedź: do 4 godz.

Oznacza to, że wskazane jest dezynfekowanie klamek w miejscach publicznych, elementów wyposażenia środków transportu publicznego, a także smartfonów. Przesyłki trafiające do Polski z Chin czy Włoch nie powinny zawierać aktywnych cząstek wirusa. Poza tym przesyłki te są przemieszczane, co samo w sobie zwiększa szansę na wyeliminowanie wirusa z opakowania.

Czytaj też: Jak i dlaczego dezynfekować swój smartfon w czasach koronawirusa

Jak długo SARS-CoV-2 pozostaje aktywny w powietrzu?

Z kolei w rozpylanych aerozolach, przy temperaturze powietrza 21–23 st. C i przy 65-procentowej wilgotności, wirus SARS-CoV-2 potrafił przetrwać do 3 godz. – był to maksymalny czas trwania badania. Jest więc ryzyko, że może w nich przetrwać jeszcze dłużej, zwłaszcza że miano wirusa w tym czasie nie obniżyło się bardzo istotnie. Oznacza to, że rozprzestrzeniany drogą kropelkową koronawirus pozostaje aktywny stosunkowo długo.

Pamiętajmy, by kichając lub kaszląc, zasłaniać usta nie dłonią, ale zgiętym łokciem lub chusteczką higieniczną, którą następnie należy od razu wyrzucić do śmieci. Ważne jest też częste i prawidłowe mycie rąk, unikanie witania się przez ich podawanie i niedotykanie dłońmi okolic twarzy, a także częste dezynfekowanie powierzchni takich jak stoły, blat, klamki w miejscach, gdzie przebywa więcej osób.

Czytaj też: Pytania i odpowiedzi, czyli wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną