Nauka

Respiratory, czyli służba zdrowia traci oddech

Intensywna terapia od lat jest zaniedbana, zawsze brakowało dla niej pieniędzy, rezerw na sytuacje nadzwyczajne, takie jak ta obecna. Intensywna terapia od lat jest zaniedbana, zawsze brakowało dla niej pieniędzy, rezerw na sytuacje nadzwyczajne, takie jak ta obecna. Rouzbeh Fouladi/Zuma Press / Forum
Strach przed COVID-19 bierze się stąd, że ciężko choremu grozi śmierć przez uduszenie. Ostatnią szansą na życie jest podłączenie do respiratora. Jeśli szpital go ma.
Respirator, czyli tzw sztuczne płuco. Urządzenie umożliwia sztuczne, wymuszone, oddychanie.Brian Hall/Polityka Respirator, czyli tzw sztuczne płuco. Urządzenie umożliwia sztuczne, wymuszone, oddychanie.

We Włoszech ich zabrakło, więc pacjentom powyżej 80 lat z mniejszymi szansami na przeżycie wentylacji mechanicznej odmawiano, pod respirator trafiali lepiej rokujący. To sytuacja, której w Polsce sobie nie wyobrażamy. Jednak wiele szpitali obawiających się wariantu włoskiego zwraca się do wojewodów o pilny zakup respiratorów. Obserwując szybko rosnącą liczbę osób zakażonych wirusem, nie sposób wykluczyć, że i u nas respiratorów zabraknie. Można by temu zaradzić, a w każdym razie nieco odsunąć zagrożenie, gdyby w systemie publicznego lecznictwa było mniej absurdów.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Nauka ; s. 60
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Operacja „Hiacynt”. Jak to było naprawdę?

Na ekrany wszedł „Hiacynt”, film o akcji służb PRL skierowanych przez gen. Czesława Kiszczaka przeciwko homoseksualistom.

Andrzej Krajewski
17.10.2021