Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Czy nauka podpowie nam, jak wychodzić z pandemii?

Matematyczne modele przebiegu epidemii – choć wciąż nie mamy lepszego narzędzia – nie dostarczą nam szczegółowych i pewnych informacji o najbliższej przyszłości. Matematyczne modele przebiegu epidemii – choć wciąż nie mamy lepszego narzędzia – nie dostarczą nam szczegółowych i pewnych informacji o najbliższej przyszłości. Max Skorwider
Czy modele matematyczne mówią, kiedy można zdejmować blokady społeczne?
Polityka

Angela Merkel cierpliwie tłumaczy obywatelom matematykę pandemii i ogłasza metodyczny plan rozmrażania państwa. Czesi i Austriacy publikują szczegółowe harmonogramy działań do czerwca. Mateusz Morawiecki i Łukasz Szumowski niczego nie tłumaczą, po prostu wpuszczają Polaków z powrotem do lasów, do sklepów i kościołów, zapowiadając trzy kolejne transze ulg w dalszej, mglistej perspektywie.

W kilku państwach dynamika pierwszej fali pandemii zdaje się spadać – stąd te decyzje. Ale Unia Europejska i Światowa Organizacja Zdrowia przestrzegają, by restrykcje zdejmować bardzo ostrożnie, tylko pod warunkiem, że niewielka liczba nowych zachorowań na COVID-19 utrzyma się przez dłuższy czas, wydolność systemu opieki zdrowotnej pozwoli na leczenie potrzebujących tego pacjentów, a testowanie, śledzenie i izolowanie przypadków infekcji odbywać się będzie na masową skalę.

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Temat tygodnia; s. 16
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014