Nauka

Klif Seneki

Upadek świata nowym początkiem?

Państwa i cywilizacje rosną i krzepną powoli, upadają jednak zazwyczaj szybko, a ludzie mimo widocznych symptomów schyłku nie reagują właściwie. Państwa i cywilizacje rosną i krzepną powoli, upadają jednak zazwyczaj szybko, a ludzie mimo widocznych symptomów schyłku nie reagują właściwie. Dale De La Rey/AFP / EAST NEWS
Ekonomiści uprzedzają, że kryzys dopiero przed nami, i spierają się o głębokość nadchodzącej recesji. Walka z koronawirusem i ratowanie gospodarki to najważniejsze dziś zadania. Oby nie przesłoniły horyzontu, zza którego wyłaniają się jeszcze poważniejsze wyzwania.
Polityka

Kryzys ma również dobre strony, przekonują nieliczni w dzisiejszych czasach optymiści. Zmalało np. zanieczyszczenie powietrza, przyczyniające się do ponad 4 mln przedwczesnych śmierci rocznie. W Delhi stężenie tlenków azotu i mikrocząstek PM 2,5 spadło o 70 proc. Chińczycy policzyli, że dzięki mniejszej emisji zanieczyszczeń (wskutek epidemicznego zamrożenia gospodarki) umrze przedwcześnie mniej nawet o 77 tys. osób, co z nawiązką zrekompensuje zgony wywołane przez COVID-19.

Z tych samych powodów zmaleją emisje gazów cieplarnianych: wedle wstępnych szacunków w 2020 r.

Polityka 17.2020 (3258) z dnia 21.04.2020; Nauka ; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Klif Seneki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Wybuchowe wesele. Zostali bez domu i z kredytem na całe życie

W jednej chwili wesele Wawrzyniaków zamieniło się w koszmar. Każdego dnia nurtuje ich pytanie: jak tu obchodzić rocznicę?

Norbert Frątczak
18.07.2021