Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Chaos z chlorochiną

Cudowny lek na COVID?

Głównym sprawcą zamieszania wokół chlorochiny jest francuski mikrobiolog prof. Didier Raoult. Jego rewelacje na temat skuteczności leku być może okażą się prawdziwe, ale sposób, w jaki ją bada, budzi poważne wątpliwości. Głównym sprawcą zamieszania wokół chlorochiny jest francuski mikrobiolog prof. Didier Raoult. Jego rewelacje na temat skuteczności leku być może okażą się prawdziwe, ale sposób, w jaki ją bada, budzi poważne wątpliwości. Enrico Dagnino/Paris Match / Getty Images
Ekscytacja, polityczne naciski, wątpliwe badania i Twitter. Historia leku, który miałby zakończyć pandemię koronawirusa, mówi więcej o naszych czasach niż niejedna uczona analiza.
Chlorochinę stosuje się głównie w leczeniu chorób wywoływanych przez pierwotniaki (m.in. malarii).Christopher Occhicone/Bloomberg/Getty Images Chlorochinę stosuje się głównie w leczeniu chorób wywoływanych przez pierwotniaki (m.in. malarii).

Dwóch młodych Amerykanów – James Todaro, z wykształcenia lekarz przebranżowiony na handlarza kryptowalutami, oraz Gregory Rigano, bliżej nieznany adwokat z Nowego Jorku – umieszczają 13 marca 2020 r. wpisy na swoich kontach na Twitterze. Podają w nich link do własnego tekstu poświęconego pandemii koronawirusa, przypominającego publikację naukową i udostępnionego w Google Docs.

Można w nim przeczytać, że używany od ponad pół wieku, tani i dostępny na receptę lek przeciwmalaryczny chlorochina nie tylko okazał się skutecznie ratować w Chinach chorych na COVID-19, ale również chroni przed zakażeniem koronawirusem.

Polityka 18.2020 (3259) z dnia 27.04.2020; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Chaos z chlorochiną"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Blue monday. Dlaczego ten koncept nie ma sensu?

20 stycznia 2020 – w ten dzień wypada w tym roku tzw. blue monday, trzeci poniedziałek stycznia, zwany także „najbardziej depresyjnym dniem roku”. Termin zrobił zawrotną karierę w mediach, ale pojawia się też w publikacjach naukowych. Czy słusznie?

Marcin Nowak
20.01.2020