Nauka

Ryzyko śmierci z powodu wirusa. Dlaczego lepiej je znać?

Neapol po rozluźnieniu restrykcji z powodu pandemii koronawirusa Neapol po rozluźnieniu restrykcji z powodu pandemii koronawirusa IPA Backgrid UK / Forum
Nieumiejętność oceny ryzyka związanego z Covid-19 i niechęć do informowania o nim mogą być źródłami problemów większych niż sam wirus.

W amerykańskim żargonie wojskowym tego typu sytuacja określana jest jako clusterfuck. Tłumaczenie nie jest chyba konieczne. W terminologii nieco bardziej naukowej określa się je mianem normal accidents, „zwyczajnych wypadków”. To termin zaproponowany przez Charlesa Perrowa, socjologa z Yale University, autora słynnej książki z 1984 r. pod tym samym tytułem.

Termin dotyczy zjawisk zachodzących w bardzo złożonych systemach, w których drobna usterka może prowadzić do totalnej katastrofy.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021