Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Natura wcisnęła reset

Jak zdusiliśmy naturę

Górskie kozy na ulicach walijskiego miasteczka Llandudno w czasie kwarantanny. Górskie kozy na ulicach walijskiego miasteczka Llandudno w czasie kwarantanny. Christopher Furlong / Getty Images
Gaja czy Medea – która grecka bogini lepiej symbolizuje dzisiejszy świat pogrążony w wielu kryzysach?
Projekt Hyperion dla hinduskiej ekomiejscowości: system 36-piętrowych domów mieszkalnych, wyposażony w ogrody umożliwiające uprawę warzyw i owoców oraz w panele słoneczne. Prototyp „pionowego rolnictwa”.Vincent Callebaut Architects/Caters News/Forum Projekt Hyperion dla hinduskiej ekomiejscowości: system 36-piętrowych domów mieszkalnych, wyposażony w ogrody umożliwiające uprawę warzyw i owoców oraz w panele słoneczne. Prototyp „pionowego rolnictwa”.

Zamknięci w domach buszowaliśmy z konieczności w wirtualnym świecie, tęskniąc za tym prawdziwym i nasłuchując, co się w nim dzieje. Wiele osób zaskoczyło, że także przyroda jakby stęskniła się za nami i tłumnie ruszyła odwiedzać nas w opustoszałych miastach. Internet zalały zdjęcia i filmiki obrazujące tę inwazję. Ze wzruszeniem oglądaliśmy „delfina z Canal Grande” w Wenecji i ryby powracające do tego miasta, pelikany w Londynie, dziki, jelenie czy kapibary maszerujące po ulicach wielu miast, ale też lwy z parku narodowego w RPA wylegujące się na biegnącej przez park szosie, bizony z Yosemite (USA) na ścieżkach turystycznych i wilki pokazujące się w miejscach, gdzie dawno ich nie widziano.

Z radością patrzyliśmy, że nie tylko przyroda ożywiona odetchnęła z ulgą („natura wcisnęła przycisk RESET”, jak pisali internauci i komentatorzy).

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Natura wcisnęła reset"
Reklama