„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Odpocznij przed walką

Nowe sieciowe miejsca do życia

„Animal Crossing”, „Fortnite” i „The Sims” to gry-światy, w których możemy być uczestnikami i demiurgami życia społecznego. „Animal Crossing”, „Fortnite” i „The Sims” to gry-światy, w których możemy być uczestnikami i demiurgami życia społecznego. materiały prasowe
Ucieczka do wirtualnego świata to nie tylko sposób zabicia czasu. Nowe sieciowe gry stwarzają nowe miejsca do życia.
Gra „Fortnite”.materiały prasowe Gra „Fortnite”.

Widowiskowy „Matrix” sióstr Wachowskich z 1999 r. opowiadał o ludzkości zniewolonej przez sztuczną inteligencję w wirtualnej rzeczywistości i dobrze oddawał powszechną technofobię, która towarzyszyła przełomowi tysiącleci. Dziś można go interpretować zupełnie inaczej: nie jako dystopię, czyli zaprojektowany system opresji, ale dreamtopię. To słowo opisuje świat, w którym reakcją na kryzys i katastrofę jest ucieczka do krainy cyfrowych snów. Oto ludzkość sprawiła, że Ziemia stała się niezdatna do życia, jedynym wyjściem jest ukrycie się w symulacji.

Polityka 22.2020 (3263) z dnia 26.05.2020; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Odpocznij przed walką"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021