Nauka

Cenny sprzęt… i jeszcze cenniejsze dane – w jaki sposób zabezpieczyć nasze zdjęcia i multimedia?

Materiały klienta
Wakacje to wyjątkowo pechowy czas dla właścicieli smartfonów – ze statystyk wynika, że w czerwcu, lipcu i sierpniu radykalnie rośnie liczba przypadków zgubienia lub zniszczenia urządzeń mobilnych. Problem jest o tyle poważniejszy, że smartfony dla wielu osób stały się centralnym elementem ich „cyfrowego życia” – tracąc je, tracimy często również całe kolekcje zdjęć, filmów czy ważnych dokumentów i kontaktów.

Nic więc dziwnego, że coraz częściej sięgamy po urządzenia służące do kopiowania i zabezpieczenia ważnych danych gromadzonych na smartfonach – a te, na szczęście, stają się coraz tańsze i wygodniejsze w obsłudze. Przykładem mogą być akcesoria dla smartfonów i przenośne dyski SanDisk oraz WD.

Z danych opublikowanych w ubiegłym roku przez firmę Asurion (ubezpieczyciel specjalizujący się w polisach dla właścicieli sprzętu elektronicznego) wynika, że podczas wakacji Amerykanie gubią lub niszczą nawet 72 mln smartfonów. Ta liczba robi wrażenie – choćby dlatego, iż oznacza, że co piątemu mieszkańcowi USA zdarza się stracić smartfona. Śmiało możemy założyć, że te dane przekładają się również na Europę i Polskę, bo wakacyjne rozkojarzenie, podróże i przygody faktycznie sprzyjają najróżniejszym wypadkom, upadkom i innym stratom.

Mobilny magazyn danych, ale czy bezpieczny?

Smartfony – szczególnie te z wyższej półki – to drogie urządzenia, jednak w przypadku ich zniszczenia lub zgubienia strata samego sprzętu to tylko połowa problemu. Nie mniej bolesna (a bardziej nieodwracalna) jest strata przechowywanych w nich danych, czyli zdjęć, filmów, wiadomości, dokumentów czy kontaktów. Oczywiście, większość producentów smartfonów oferuje funkcję synchronizowania tych danych z chmurą, jednak spora część użytkowników nigdy nie znajduje czasu, by ja skonfigurować, zaś inni nie robią tego z obawy o narażanie na szwanki prywatności czy z powodu konieczności ponoszenia comiesięcznych opłat.

Dodatkowym – typowo wakacyjnym – problemem jest fakt, że podczas podróży zagranicznych większość osób z obawy przed opłatami roamingowymi wyłącza w smartfonie transmisję danych (co sprawia, że nawet jeśli mają włączoną usługę synchronizacji danych, to podczas podróży nie jest ona aktywna). A przecież wakacje to czas, w którym większość użytkowników rejestruje wyjątkowo dużo zdjęć i filmów, i to takich, na których zachowaniu zależy im szczególnie. Dlatego warto sięgnąć po urządzenia, które zaprojektowano z myślą o rozwiązaniu z tego problemu.

miniaturowe pamięci USB firmy SanDiskMateriały klientaminiaturowe pamięci USB firmy SanDisk

Kieszonkowy patent na ochronę plików

Mowa tutaj o przemyślnych miniaturowych pamięciach USB firmy SanDisk – urządzeniach z serii Ultra Dual Drive oraz iXpand. Te sprytnie zaprojektowane niewielkie pendrive’y wyposażone są w dwa złącza – typowe USB, które znajdziemy w każdym komputerze PC czy Mac oraz miniaturowe złącze Lightning/USB-C/micro USB (kupując odpowiedni model wystarczy dobrać go tak, by wyposażony był w złącze pasujące do naszego smartfona z Androidem lub iPhone’a).

Dzięki takiej konstrukcji możemy w każdej chwili podłączyć SanDisk iXpand do iPhone’a lub SanDisk Ultra Dual Drive do smartfona z systemem Android, w kilka chwil wygodnie skopiować na pendrive’a zdjęcia lub filmy (zwalniając w ten sposób miejsce w pamięci smartfona), a następnie w dogodnej chwili przenieść je na dysk komputera PC/Mac.

odpowiednie modele SanDisk są wyposażone w złącze pasujące do smartfona z Androidem lub iPhone’aMateriały klientaodpowiednie modele SanDisk są wyposażone w złącze pasujące do smartfona z Androidem lub iPhone’a

Co więcej, wraz z SanDisk iXpand lub SanDisk Ultra Dual Drive nabywca dostaje dedykowaną aplikację na smartfona, która jeszcze bardziej upraszcza proces wykonywania kopii danych i zwalniania miejsca w pamięci urządzenia. To wszystko sprawia, że urządzenie jest niezwykle proste w obsłudze – po zainstalowaniu aplikacji cała obsługa sprowadza się de facto do… podłączenia pendrive’a do smartfona i uruchomienia odpowiedniej aplikacji.

Dodajmy, ze wszystkie trzy urządzenia – SanDisk iXpand dla iPhone’a, SanDisk Ultra Dual Drive m3.0 (dla urządzeń z Androidem i złączem micro USB) oraz SanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C (urządzenia z Androidem i portem USB-C) – dostępne są w wersjach o różnych pojemnościach (mogą pomieścić do 256 GB danych – to setki tysięcy zdjęć). Ich atutami są również sprytnie zaprojektowane obudowy z chowanymi portami, co chroni je przed uszkodzeniem i zabrudzeniem.

Przenośne dyski dla wymagających

kompaktowy dysk WD My Passport GO, oferuje do 2 TB miejsca na dane oraz zintegrowany przewód USBMateriały klientakompaktowy dysk WD My Passport GO, oferuje do 2 TB miejsca na dane oraz zintegrowany przewód USB

Dla osób, które mają nieco większe potrzeby jeśli chodzi o ochronę wakacyjnych danych – czyli np. zapalonych fotografów, użytkowników kamer sportowych czy dronów, którzy rejestrują setki zdjęć i potrzebują więcej miejsca na ich zarchiwizowanie - świetnym rozwiązaniem będą niewielkie, lekkie i pojemne przenośne dyski. W przypadku użytkowników, którzy podczas wyjazdów nie rozstają się z laptopem, świetną propozycją będzie kompaktowy dysk WD My Passport GO, oferujący do 2 TB miejsca na dane oraz zintegrowany przewód USB (dzięki czemu nie da się go zgubić). Jeśli szukamy rozwiązania nieco bardziej ekstremalnego, odpornego na zanurzenie w wodzie czy pył, warto z kolei przyjrzeć się modelowi SanDisk Extreme Portable SSD (również oferującego do 2 TB miejsca na dane). Zaletą oby wspomnianych modeli jest zastosowanie w nich pamięci flash – co oznacza, że urządzenia mogą wyjątkowo szybko zapisywać/odczytywać dane, a na dodatek nie mają w środku żadnych ruchomych elementów, więc są lekkie, odporne na wstrząsy i bezawaryjne.

Opisane powyżej urządzenia z pewnością pomogą użytkownikom smartfonów i innych sprzętów w skutecznym zabezpieczeniu ich danych. Wystarczy co jakiś czas na chwilę podłączyć je do telefonu, uruchomić aplikację… i już – nasze cenne zdjęcia/filmy/pliki są bezpiecznie skopiowane lub przeniesione z pamięci telefonu, a jego ewentualna utrata lub zniszczenie stanie się zdecydowanie mniej bolesne. Wszak smartfon to rzecz nabyta i zawsze możemy kupić nowy – a zdjęć czy filmów z wakacji tak łatwo nie odtworzymy.

Więcej informacji o opisanych w tekście produktach znaleźć można na:

SanDisk iXpand

SanDisk Ultra Dual Drive USB Type-C

SanDisk Ultra Dual Drive m3.0

SanDisk Extreme Portable SSD

WD My Passport GO

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015
Reklama