Nauka

Czy znajomość ortografii się opłaca? Serwis dyktanda.pl udowadnia, że tak

Czy znajomość ortografii się opłaca? Serwis dyktanda.pl udowadnia, że tak Czy znajomość ortografii się opłaca? Serwis dyktanda.pl udowadnia, że tak Materiały klienta
Po co nam w XXI wieku znajomość ortografii? Przecież po opuszczeniu szkolnych murów, w których zmuszani jesteśmy do ręcznego pisania, nasze myśli utrwalamy wyłącznie za pośrednictwem klawiatury komputera lub smartfona.

Urządzenia te wspomagają nas w poprawnym pisaniu, podkreślając ewentualne błędy. Są jednak takie sytuacje, w których program komputerowy okazuje się bezsilny. Skąd bowiem edytor tekstu ma wiedzieć, czy dana osoba każe nam coś zrobić, czy też karze nas za jakieś przewinienie?

Może na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale takich “pułapek” mamy w języku polskim o wiele więcej. Z lat szkolnych możemy wspominać dyktanda, w których powtarzało się zdanie “Może pojedziemy nad morze” albo tekst o Jerzym i jeżach krążących wokół wieży. Imię Jerzy oraz jego zdrobnienie Jerzyk stanowi zresztą kolejną zagwozdkę dla elektronicznego słownika. Jerzyk to także nazwa niewielkiego ptaka, a widząc młodego kolczastego ssaka możemy powiedzieć, że jest to jeżyk. Nic dziwnego, że w pisanych na komputerze tekstach pojawiają się błędy.

Jak uczyć się ortografii?

Skoro wiemy już, że nie zawsze możemy polegać na elektronice korygującej nasze pomyłki, to co możemy zrobić, aby utrwalać w naszej pamięci poprawne formy zapisu poszczególnych słów? Po pierwsze - dużo czytać. Tylko kluczowe jest, aby czytać książki, w których błędy zdarzają się o wiele rzadziej niż np. w tekstach publikowanych w internecie. Po drugie - ćwiczyć. Dobrze jest weryfikować w praktyce znajomość zasad, którymi rządzi się ortografia języka polskiego. Nasz mózg lubi wyzwania i tworzy o wiele bardziej trwałe powiązania między neuronami, kiedy wystawiamy go na próbę i zmuszamy do odszukania w zakamarkach pamięci potrzebnej informacji.

Świetnym ćwiczeniem są, tak znienawidzone przez wielu uczniów, dyktanda. Nie da się jednak ukryć, że ręczne zapisywanie tekstu dyktowanego przez inną osobę jest zadaniem czasochłonnym i nieatrakcyjnym dla dzisiejszej młodzieży. Dorośli z kolei zwyczajnie nie mają na to czasu. Na szczęście w internecie można znaleźć dyktanda online, czyli rozwiązanie na miarę XXI wieku. Taki sposób ćwiczenia i utrwalania wiedzy cieszy się dużym zainteresowaniem.

W ostatnich miesiącach jeszcze bardziej zyskał na popularności, a wszystko za sprawą konkursu zorganizowanego przez portal dyktanda.pl w ramach wsparcia akcji #zostańwdomu. Początkowo konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży szkolnej, ale w odpowiedzi na prośby internautów organizatorzy wprowadzili także kategorię dla dorosłych, którzy również chcieli wziąć udział w rywalizacji o tytuł Mistrza Dyktand.

Wakacyjny konkurs z dyktandami i nowa platforma

Teraz pojawia się kolejna szansa na zmierzenie się z trudnymi wyrazami. Wraz z rozpoczęciem szkolnych wakacji, wystartowała bowiem druga edycja konkursu, tym razem pod nazwą Wakacyjny Mistrz Ortografii. Zadaniem uczestników jest poprawne rozwiązywanie dyktand online. Organizatorzy postarali się, aby nagrody były jeszcze bardziej atrakcyjne, a zarazem bardziej związane z wakacjami, niż przy poprzedniej edycji. Wówczas do wygrania były zestawy książek, teraz - hulajnogi elektryczne, drony, konsole do gier, gry wideo i wiele innych. Naprawdę jest o co powalczyć!

Nowa wersja serwisu dyktanda.pl jest bardziej funkcjonalna i zauważalnie lepiej współpracuje z urządzeniami mobilnymi.Materiały klientaNowa wersja serwisu dyktanda.pl jest bardziej funkcjonalna i zauważalnie lepiej współpracuje z urządzeniami mobilnymi.

Końcem lipca serwis dyktanda.pl udostępnił zupełnie nową, jeszcze bardziej funkcjonalną platformę. Zauważalnie lepiej współpracuje ona z urządzeniami mobilnymi. Wprowadzone poprawki oraz nowe funkcjonalności stanowiły odpowiedź na oczekiwania użytkowników. Dzięki nowej platformie rozwiązywanie dyktand online stało się jeszcze bardziej wygodne i dostępne z dowolnego miejsca na świecie. Możemy w ten sposób umilić sobie długą podróż lub zająć uwagę dzieci w deszczowy dzień.

Aby każdy miał jednakowe szanse na zdobycie nagrody w wakacyjnym konkursie, rywalizacja odbywa się w pięciu kategoriach wiekowych: klasy 1-3, 4-6, 7-8, szkoła średnia, dorośli. Na uczestników czekają dyktanda dostosowane poziomem trudności do poszczególnych grup. Konkurs rusza 26 czerwca i będzie trwał aż do 7 września 2020 r. W tym czasie rozegranych zostanie 5 dwutygodniowych etapów. Udział w konkursie jest oczywiście bezpłatny, wystarczy zarejestrować się na stronie organizatora i rozwiązywać dyktanda ze swojej kategorii wiekowej.

Dyktando online odpowiedzią na dzisiejsze potrzeby

Gdzie w tym wszystkim innowacja? Otóż rozwiązywanie dyktanda online nie polega na przepisywaniu całego tekstu, a jedynie na wstawianiu w odpowiednie miejsca w tekście samogłoski “u” lub “ó”, wybieraniu “ż” z kropką albo “rz” czy też “h” bądź “ch”. Jak wiemy już z przytoczonych wyżej przykładów, niejednokrotnie należy wywnioskować z kontekstu zdania, jaka forma wyrazu będzie w danym przypadku poprawna. Za każde poprawne wskazanie samogłoski lub spółgłoski, użytkownik otrzymuje jeden punkt. W zależności od długości tekstu, za jedno dyktando można zgromadzić kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt punktów. Wszystkie zdobyte punkty sumują się automatycznie i trafiają do rankingu, w którym możemy porównać nasze rezultaty z innymi użytkownikami.

Takie podejście do nauki ortografii jest angażujące, pobudza rywalizację i pozwala śledzić postępy w nauce. W serwisie dyktanda.pl znajduje się ponad 5 tysięcy zróżnicowanych tekstów, a nowych dyktand ciągle przybywa. Na pewno rozwiązując je, nie będzie można narzekać na nudę. Teksty dla najmłodszych nawiązują do legend czy bajek, skierowane do młodzieży często dotyczą środowiska naturalnego albo bohaterów filmów, lektur czy gier, a dyktanda dla dorosłych poruszają różnego typu życiowe tematy, obfitując przy tym w trudne wyrazy.

Na przekór wakacyjnej nudzie

Zgodnie ze znaną maksymą, dyktanda online uczą, bawiąc. Występujący przy okazji konkursu pierwiastek rywalizacji sprawia, że dzieci i młodzież angażują się w tę formę nauki ortografii z równym zapałem, jak w zmagania z przeciwnikami w komputerowej grze. Cieszy również, że także dorośli włączają się w tę zabawę. Warto już dziś zarejestrować się w serwisie dyktanda.pl i powalczyć o cenne nagrody. Nie zapomnijmy także zachęcić do tego dzieci. Taka forma walki z wakacyjną nudą na pewno wyjdzie im na zdrowie, a zdobyta i utrwalona wiedzą bez wątpienia przyczyni się do lepszych wyników w nauce w nowym roku szkolnym.

Zapraszamy na stronę dyktanda.pl aby uczyć się poprzez zabawęMateriały klientaZapraszamy na stronę dyktanda.pl aby uczyć się poprzez zabawę

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Dlaczego Donald Trump nie zatańczy na TikToku?

Gdy jedni prezydenci pokazują się na TikToku, inni próbują go zbanować. Popularna wśród młodzieży – i nie tylko – aplikacja już została usunięta z Indii. Następne będą USA?

Michał R. Wiśniewski
12.07.2020
Reklama