Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

SARS-CoV-2, przeciwnik groźny, ale do pokonania

„Wirusy lubią się zmieniać i dopasowywać do atakowanych organizmów”. „Wirusy lubią się zmieniać i dopasowywać do atakowanych organizmów”. Getty Images
Wirusolog prof. Krzysztof Pyrć o tym, czy przesadziliśmy z paniką i czy jesienią druga fala pandemii nie okaże się groźniejsza.
Ewolucja ludzkich koronawirusów.Lech Mazurczyk/Polityka Ewolucja ludzkich koronawirusów.

MARCIN ROTKIEWICZ: – Jak długo bada pan koronawirusy?
PROF. KRZYSZTOF PYRĆ: – 18 lat.

To pewnie ma pan w swoim laboratorium także wirusa SARS-CoV-2, który sparaliżował świat?
Owszem. I bardzo intensywnie nad nim pracujemy, m.in. szukając leków i przygotowując szybkie testy diagnostyczne. W tej ostatniej sprawie mocno nam się spieszy, bo chcemy zdążyć przed jesienią, kiedy sytuacja epidemiczna może się pogorszyć. Próbujemy też odtwarzać – dzięki hodowlom tkankowym i komórkowym – co się dzieje w zainfekowanym organizmie, czyli w jaki sposób wirus wykorzystuje nasze własne komórki do swoich celów.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 52
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022