Nauka

Cyfrowy ul

Pasieki pod cyfrowym nadzorem

Pszczoła miodna. Pszczoła miodna. Getty Images
Technologia umożliwia dziś monitorowanie pasiek. Czujniki wysyłają dane do systemów analitycznych, a te sprawdzają, czy zapylaczom nie dzieje się krzywda.
By zacząć zarabiać na pszczołach, należy zainwestować w co najmniej kilkanaście uli z pszczołami, które kosztują od 500 do 1000 zł.Getty Images By zacząć zarabiać na pszczołach, należy zainwestować w co najmniej kilkanaście uli z pszczołami, które kosztują od 500 do 1000 zł.

Szerszeń wleciał do ula. Pszczoły dostrzegły na czas przeciwnika i otoczyły go z każdej strony, formując się w kulę. Wewnątrz temperatura wzrosła do 45 st. C oraz zwiększyła się emisja dwutlenku węgla. Pod wpływem tych dwóch czynników napastnik padł w ciągu pięciu minut, ale pszczoły latały wokół niego jeszcze przez jakiś czas, upewniając się, czy jest martwy. Jeśli pszczela rodzina, która zwykle liczy ok. 50 tys. osobników w ulu, potrafiła stawić czoło przeciwnikowi, to obroniła swój pokarm – miód.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyfrowy ul"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Wojewódzki z Matą o „Patointeligencji” i „Patoreakcji”

Mata, autor „Patointeligencji”, który właśnie opublikował nowy utwór z równie mocnym tekstem: – Społeczną rolą artysty czasami jest wystawienie się na strzał. Ja się czuję z tym dobrze, to zamieszanie czemuś służy.

Kuba Wojewódzki
03.04.2021