Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Model się wymyka

Wzorce męskości przez tysiąclecia

Czyngis-chan obdarzył chromosomami miliony mężczyzn na świecie. Czyngis-chan obdarzył chromosomami miliony mężczyzn na świecie. EAST NEWS
Co oznacza bycie „prawdziwym mężczyzną”? Chodzi o wygląd, zachowanie czy pewne cechy? I czy na wzorce, które powstawały przez tysiąclecia, większy wpływ miała biologia czy kultura?
Wzorzec męskości od tysiącleci podlega subtelnej grze między biologią a kulturą.Getty Images Wzorzec męskości od tysiącleci podlega subtelnej grze między biologią a kulturą.

Simone de Beauvoir twierdziła, że nikt nie rodzi się mężczyzną, dopiero trzeba się nauczyć nim być. To dlatego społeczności ludzkie od zawsze tak dużą wagę przykładały do wychowania chłopców, poprzez kształtowanie w nich pożądanych cech – siły fizycznej wojownika, myśliwego i sportowca; odwagi i żądzy przygód odkrywcy oraz samokontroli, opanowania, a także wiedzy kapłanów i myślicieli. Badacze spierają się, na ile te wzorcowe cechy są przyrodzone, a na ile stanowią wypadkową społecznych wymogów, wyobrażeń i potrzeb.

Polityka 36.2020 (3277) z dnia 01.09.2020; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Model się wymyka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >