Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Już milion ofiar koronawirusa na całym świecie!

SARS-CoV-2 zabił już milion ludzi na całym świecie. SARS-CoV-2 zabił już milion ludzi na całym świecie. Timon Studler / Unsplash
SARS-CoV-2 okazał się bardziej zabójczy niż grypa, malaria czy AIDS. Skrócił też życie swoich ofiar średnio o 11 lat.

Milion zgonów to liczba w jakimś sensie symboliczna. Można się bowiem spierać, czy ofiar jest w rzeczywistości mniej, czy więcej. Różne kraje odmiennie klasyfikują zgony – jedne jako przyczynę śmierci podają Covid-19 tylko wtedy, gdy potwierdzono obecność koronawirusa w organizmie. W innych wystarczy do tego zestaw klasycznych objawów.

Z dużą dozą pewności da się jednak założyć, że SARS-CoV-2 zabił już milion ludzi na całym świecie, i to zapewne wcześniej, niż pokazały liczniki na stronach internetowych, takich jak choćby Worldometers.info. Liczba ofiar jest bowiem raczej niedoszacowana niż zawyżona. Co to oznacza? Między innymi to, że Covid-19 okazał się groźniejszą chorobą niż grypa, która rocznie zabija od 290 tys. do 650 tys. osób.

Czytaj także: Czy w Polsce wzrosła śmiertelność z powodu Covid-19? Nie wiadomo

Milion ofiar śmiertelnych koronawirusa. Co warto wiedzieć?

• Pierwszą potwierdzoną ofiarę koronawirusa odnotowano w chińskim mieście Wuhan 9 stycznia br. Był nią 61-letni mężczyzna.
11 marca Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię SARS-CoV-2.

• 90 proc. śmiertelnych ofiar koronawirusa to osoby w wieku powyżej 65 lat, 8 proc. jest w wieku 45–64, a 1 proc. to osoby z przedziału 35–44.

Czytaj także: Ryzyko śmierci z powodu wirusa. Dlaczego lepiej je znać?

• Najbardziej dotknięte epidemią są na razie Stany Zjednoczone, które odnotowały dotąd ponad 208 tys. ofiar śmiertelnych koronawirusa. Kolejne kraje na tej smutnej liście to: Brazylia (ponad 140 tys.), Indie (ponad 93 tys.), Meksyk (ponad 75 tys.) i Wielka Brytania (ponad 42 tys.). Dla porównania – w Polsce na Covid-19 zmarło dotychczas 2,4 tys. ludzi.

Liczba zgonów z powodu Covid-19 w siedmiu krajachWorldometers.infoLiczba zgonów z powodu Covid-19 w siedmiu krajach

• Najciężej doświadczone pandemią były dotychczas obydwie Ameryki – połowa ofiar Covid-19 to mieszkańcy tych dwóch kontynentów.

• W amerykańskim stanie Nowy Jork koronawirus zabił więcej ludzi niż we wszystkich pozostałych stanach USA.

• Dwa miesiące zabrało wirusowi SARS-CoV-2, żeby przewyższyć liczbę ofiar swojego bardzo bliskiego kuzyna SARS-CoV, który pojawił się w 2003 r. i uśmiercił 774 osoby, po czym zniknął.

• SARS-CoV-2 w trzy i pół miesiąca zabił 200 tys. ludzi. Kolejne 200 tys. uśmiercił w ciągu dwóch miesięcy. Pod koniec sierpnia potrzebował już tylko miesiąca, by mieć na koncie następne 200 tys. ofiar. Na szczęście w ostatnich tygodniach liczba nowych zgonów już nie rośnie tak szybko jak w połowie roku.

Jak rosła liczba zgonów na Covid-19Worldometers.infoJak rosła liczba zgonów na Covid-19

• W ostatnich tygodniach koronawirus zabijał na świecie 5–6 tys. ludzi tygodniowo.

Czytaj także: Jak śmiertelny jest koronawirus? Zbliżamy się do odpowiedzi

• Aż 45 proc. zgonów na skutek Covid-19 odnotowano dotąd w najbogatszych krajach świata.

• Zaledwie 0,6 proc. światowych ofiar koronawirusa pochodzi z biednych krajów, głównie afrykańskich. Naukowcy nadal zastanawiają się, dlaczego tak jest. Czy szwankuje gromadzenie danych o zakażeniach i ofiarach pandemii, a może decyduje młoda populacja Afryki lub szybkie wprowadzenie obostrzeń i mniejsza liczba podróży lotniczych na Czarny Kontynent?

• Według niektórych szacunków – jak podaje tygodnik „New Scientist” – koronawirus skrócił życie swoich ofiar średnio o 11 lat.

• Stany Zjednoczone odnotowały w tym roku 200 tys. zgonów więcej, a Wielka Brytania 60 tys. powyżej średniej w analogicznym okresie.

• 94 proc. zmarłych na Covid-19 w USA miało przewlekłe problemy zdrowotne (średnio 2,6) z listy sprzyjających ciężkiemu przebiegowi zakażenia koronawirusem, czyli m.in. nadwagę, choroby układu krążenia lub cukrzycę.

• Statystycznie najbardziej zagrożeni śmiercią są czarnoskórzy lub pochodzenia azjatyckiego (południowa Azja) starsi mężczyźni o niskich dochodach. Nie wiadomo, czy decydują o tym czynniki genetyczne, czy społeczne (lub obydwa).

.Worldometers.info.

• Za rok–dwa poznamy zapewne liczbę ukrytych, niebezpośrednich ofiar koronawirusa. Chodzi m.in. o ludzi cierpiących na nowotwory, którzy z powodu problemów służby zdrowia nie otrzymali na czas diagnozy lub odpowiedniego leczenia.

Czytaj także: Jak się choruje po epidemii

• SARS-CoV-2 w ciągu dziewięciu miesięcy zabił więcej osób niż w ciągu roku umiera na AIDS (955 tys.), malarię (620 tys.), a być może dobije do końca 2020 r. do poziomu ofiar gruźlicy (1,12 mln) lub wypadków drogowych (1,24 mln). Mniej niż ofiar koronawirusa odnotowuje się na świecie samobójstw (794 tys.) oraz zabójstw (405 tys.). Dane (poza tymi o koronawirusie) pochodzą z 2017 r.

Przyczyny zgonów na świecie 2017IHMEPrzyczyny zgonów na świecie 2017

Czytaj także: Widmo drugiego lockdownu. Europa wraca do restrykcji

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną