Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nobel z medycyny za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C

Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, laureaci Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice, laureaci Nobla 2020 w dziedzinie fizjologii i medycyny mat. pr.
Za odkrycie wirusa odpowiedzialnego za zapalenie wątroby typu C nagrodzeni zostali Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice.

Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolinska, przyznające Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii, ogłosiło, że laureatami tegorocznego wyróżnienia są Harvey J. Alter, Michael Houghton i Charles M. Rice za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C (WZW C, HCV).

Laureatom przypadnie do podziału nagroda w wysokości 10 mln koron szwedzkich (950 tys. euro, czyli 4,29 mln zł).

Wirus zapalenia wątroby typu C

WZW C odpowiedzialny jest za zapalenie wątroby i szereg schorzeń, które są jego konsekwencją, w tym marskość wątroby i raka wątrobowokomórkowego. Odkryty został dopiero w 1989 r. Jego identyfikacja pozwoliła na wyjaśnienie etiologii zapaleń wątroby, które nie przypominały znanych wcześniej zapaleń wątroby typu A lub B, a co za tym idzie – pozwoliły na opracowanie skutecznych metod diagnostyki WZW C. Jest ona szczególnie ważna ze względu na ukryty przebieg choroby, która – wcześnie wykryta i leczona we wczesnym stadium – daje duże możliwości całkowitego wyleczenia.

Szacuje się, że w Polsce WZW C zakażonych jest 150 tys. osób, w tym aż 120 tys. (ponad 85 proc.) nie ma pojęcia, że wirus podstępnie niszczy ich wątrobę, prowadząc do marskości i raka.

„Gdyby nie sukces trójki noblistów, miliony chorych nadal by umierały. Umożliwił on stworzenie dość prostych testów wykrywających WZW C we krwi (np. u jej honorowych dawców), co skutecznie powstrzymuje przed podawaniem jej innym nieświadomym pacjentom, co zdarzało się niemal na co dzień jeszcze w latach 80. i na początku lat 90. XX w. Bez przełomowego odkrycia wirusa C zapalenia wątroby nie rozpoczęłyby się również zaawansowane prace nad nowymi terapiami” – a te, jak komentuje Paweł Walewski, już w 2015 r. przyniosły wymierne rezultaty. By jednak mówić o skutecznej kontroli przewlekłych zapaleń wątroby wywołanych wirusem HCV, potrzebna jest ogólnopolska strategia, a tej w naszym kraju brakuje. Czy Nobel za odkrycie HCV coś w tej kwestii w Polsce zmieni? – zastanawia się i komentuje tegoroczny werdykt Komisji Noblowskiej Paweł Walewski.

Medyczny Nobel 2019 za badania nad dostępem komórek do tlenu

W zeszłym roku nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny trafiła do Williama G. Kaelina Jr., Sir Petera J. Ratcliffe'a i Gregga L. Semenzaza, którzy odkryli mechanizmy, dzięki którym komórki odczuwają i adaptują się do zmian dostępności tlenu.

Czytaj także: Jak pandemia zaszkodziła walce z wirusem HCV

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną