Nauka

Dogonić nieśmiertelność

Mark O’Connell o zespalaniu człowieka z elektroniką

„Dla wielu ludzi nauka jest czymś w rodzaju religii pod tym względem, że wypełnia po niej dziurę w zachodniej kulturze.” „Dla wielu ludzi nauka jest czymś w rodzaju religii pod tym względem, że wypełnia po niej dziurę w zachodniej kulturze.” Alexey Kotelnikov/Alamy / BEW
Rozmowa z Markiem O’Connellem, autorem książki „Być maszyną”, o rosnącej popularności idei transhumanizmu, zespalaniu człowieka z elektroniką – i o technokapitalizmie, który ten proces napędza.
„Pod pewnymi względami idee transhumanistów mogą być postrzegane jako radykalne, ale jednocześnie są one bardzo żywe w Dolinie Krzemowej i stoją za nimi potężni i wpływowi ludzie.”Zoonar GmbH/Alamy/BEW „Pod pewnymi względami idee transhumanistów mogą być postrzegane jako radykalne, ale jednocześnie są one bardzo żywe w Dolinie Krzemowej i stoją za nimi potężni i wpływowi ludzie.”

MARCIN ZWIERZCHOWSKI: – Kim są transhumaniści?
MARK O’CONNELL: – Gdyby chcieć stworzyć definicję, najprostszym wyróżnikiem transhumanistów, jako ruchu społecznego, byłoby wskazanie, że według nich kolejnym krokiem na drodze ewolucji ludzi jest nasze zespolenie się z technologią. Skutkiem tego ma być przesunięcie granic możliwości człowieka tak, byśmy żyli dłużej, byli mądrzejsi, by choroby stały się dla nas niestraszne. Natomiast ostatecznym celem jest pozostawienie ludzkości w tyle, odrzucenie naszych ciał i stanie się maszynami lub postludźmi, czyli hybrydami człowieka i maszyny.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Nauka i cywilizacja; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Dogonić nieśmiertelność"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021