Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Co będzie dalej z pandemią? Słuchajmy modeli!

Spodziewaliśmy się wzrostów liczby zakażeń – przyznaje spokojnie dr Franciszek Rakowski. Spodziewaliśmy się wzrostów liczby zakażeń – przyznaje spokojnie dr Franciszek Rakowski. Peter Cziborra / Forum
Pandemia nie wraca – ona nigdy nie odeszła. Dokładnie tak, jak to przewidywały modele matematyczne. A co mówią o jej dalszym przebiegu?

A nie mówiliśmy? Tak mogłoby brzmieć nieoficjalne motto wszystkich modelarzy epidemii. Wszystkie wnioski z symulacji, o których pisaliśmy pół roku temu, pozostają w mocy. Był szczyt wczesną wiosną? Był. Była redukcja liczby infekcji, słynne wypłaszczenie krzywej, spowodowane blokadą państw? Była. Był spadek liczby zachorowań w okresie wakacyjnym? Owszem. Jest jesienna intensyfikacja pandemii, czasem niesłusznie nazywana drugą falą? Jak malowana. W Polsce prawie każdy zna już osobiście kogoś, kto na wyniku testu przy swoim nazwisku zobaczył plusa. Trwoga. A jak trwoga, to do matematyki. Czy i tym razem przewidzi przyszłość?

– Spodziewaliśmy się tych wzrostów – przyznaje spokojnie dr Franciszek Rakowski. Ten dobrze znany naszym czytelnikom fizyk z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego jest współautorem jednego z pierwszych i najdokładniejszych modeli przebiegu pandemii w Polsce. Kilka dni termu porzucił pracę w sektorze prywatnym, by zaangażować się w pełni na froncie epidemicznym.

– Nasz model działa i jest używany przez Ministerstwo Zdrowia. Zwłaszcza teraz, po zmianie ministra. Poprzedni niespecjalnie się tym interesował. Z Adamem Niedzielskim jest inaczej. Będąc ekonometrą, kocha te rzeczy – mówi Rakowski. Sam prowadzi obecnie badania we własnej piwnicy, odizolowany od rodziny. Covid-19 stał się również jego osobistym doświadczeniem (chorobę przechodzi łagodnie).

Wyniki symulacji, które jego zespół przeprowadził niedawno, uspokajają o tyle, że sprawdzają się z przebiegiem wydarzeń. – Już 8 sierpnia przygotowaliśmy prognozę, która właśnie okazuje się sprawdzać niemal co do joty. To jeden z trzech opracowanych przez nas scenariuszy. Ten najostrzejszy. Bez zmian w restrykcjach społecznych i zachowaniach pod koniec października dojdziemy do 4–5 tys. zakażonych dziennie. Model działa znakomicie, służy realną pomocą. Nie tylko generuje spełniające się scenariusze, ale i odtwarza przeszłość. – Jesteśmy w stanie wiernie opisać ostatnie pół roku – mówi Rakowski.

Drugą przyczyną spokoju może być wiedza na temat natury modeli pandemii. Opisują wydarzenia, które prawdopodobnie nie nastąpią, bo zmienimy swoje zachowania społeczne (ograniczając polskie wesela, pogrzeby oraz chrzciny), zreformujemy nawyki higieniczne (ogólnie rzecz biorąc, zreformowaliśmy), bo poszerzymy zakres wiedzy na temat nowego wirusa (poszerzyliśmy niewyobrażalnie).

– Myślę, że już w świadomości ludzi pojawiła się myśl, iż dzieje się coś poważnego – przekonuje Rakowski. I dodaje: podejrzewam, że zaczęli zmieniać swoje zachowania. Przynajmniej niektórzy. Efekty takiego spontanicznego samoograniczania się stają się widoczne w danych po 11–12 dniach.

Co może być powodem do niepokoju? Co chcielibyśmy wiedzieć najbardziej o pandemii, a czego wciąż nie wiemy? Czytaj tekst Karola Jałochowskiego dziś wieczorem na Polityka.pl i od środy w tygodniku „Polityka” w kioskach.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Rowling? Jaka Rowling? Harry Potter i autorka non grata

Huczne obchody 20. rocznicy premiery filmu „Harry Potter i Kamień Filozoficzny” były okazją do wspomnień i wzruszeń. Zabrakło tej, od której wszystko się zaczęło – J.K. Rowling. Zapomnieli o autorce?

Marcin Zwierzchowski
16.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną