Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

To się wlecze

Ofiary długiego covidu

Przyrasta liczba ozdrowieńców, którzy właśnie teraz wymagać będą dodatkowej obsługi, monitoringu, zapewnienia dostępu do badań i opieki lekarskiej. Przyrasta liczba ozdrowieńców, którzy właśnie teraz wymagać będą dodatkowej obsługi, monitoringu, zapewnienia dostępu do badań i opieki lekarskiej. Getty Images
Coraz więcej pacjentów po pokonaniu Covid-19 staje przed nowym wyzwaniem – wyzdrowieniem. A ochrona zdrowia zajmuje się prawie wyłącznie tymi, którzy chorują najciężej.
Covid rzucił nam kolejne wyzwanie, okazując się chorobą dużo bardziej skomplikowaną, niż się wydawało na początku epidemiiDragonImages/Polityka Covid rzucił nam kolejne wyzwanie, okazując się chorobą dużo bardziej skomplikowaną, niż się wydawało na początku epidemii

Gdzie się mamy leczyć? Dramatyczne pytania chorych jak echo odbijają się dziś od zamkniętych drzwi przychodni i oddziałów szpitalnych w całej Polsce. To nie tylko pacjenci z chorobami nowotworowymi, choć o ich problemach media piszą najczęściej. Jest przecież rzesza osób, którym z powodu zawieszenia planowych świadczeń poprzepadały dawno ustalone terminy operacji albo nie mają kontaktu z lekarzami, którzy powinni ich skontrolować po wykonanych już zabiegach. Telemedycyna nie zawsze zdaje egzamin, bo przebieg niektórych chorób wymaga obejrzenia chorego (a nie samej rozmowy z nim) albo wglądu w wyniki badań, które też coraz częściej są odwoływane.

Polityka 46.2020 (3287) z dnia 08.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "To się wlecze"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022