Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Od zwierząt do ludzi

Wirusy: zemsta wyeksploatowanej natury

Mimo obowiązującej w Nikaragui ochrony dzikich zwierząt jaszczurki można kupić na targu nawet w stolicy kraju Managui. Mimo obowiązującej w Nikaragui ochrony dzikich zwierząt jaszczurki można kupić na targu nawet w stolicy kraju Managui. EAST NEWS
Jeśli nadal będziemy przekształcać środowisko naturalne tak jak dotychczas, czeka nas jeszcze wiele epidemii wirusów odzwierzęcych podobnych do SARS-CoV-2.
Wirus SARS-CoV-2 pierwotnie występował u nietoperzy. Potem zakaził jakieś zwierzę, z którego przeskoczył na ludzi. Tym pośrednim stadium mógł być pangolin.Piekfrosch/Wikipedia Wirus SARS-CoV-2 pierwotnie występował u nietoperzy. Potem zakaził jakieś zwierzę, z którego przeskoczył na ludzi. Tym pośrednim stadium mógł być pangolin.

To kolejny patogen, „który mógłby negatywnie wpłynąć na globalną ekonomię i ludzkie zdrowie”. Tak o mało jeszcze znanym koronawirusie pisał w połowie października na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego „PNAS” zespół badaczy kierowany przez Ralpha Barica z University of North Carolina w USA. Zarazek nosi nazwę SADS-CoV i na razie odpowiada za śmierć 24 tys. prosiąt w Chinach, gdzie zaatakował w 2016 r. W czterech fermach świnie zakaziły się tym wirusem od odchodów nietoperzy.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Nauka i cywilizacja; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Od zwierząt do ludzi"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >