Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Kolejna szczepionka z jeszcze lepszą skutecznością!

Jesteśmy coraz bliżej szczepionki na koronawirusa. Jesteśmy coraz bliżej szczepionki na koronawirusa. Zeljko Lukunic / PIXSELL / Forum
Druga firma biotechnologiczna ogłosiła bardzo optymistyczne wiadomości na temat szczepionki przeciw koronawirusowi.

Dokładnie tydzień po informacjach koncernu Pfizer i niemieckiej firmy biotechnologicznej BioNTech amerykańska giełdowa spółka biotechnologiczna Moderna pochwaliła się rewelacyjnymi wręcz wstępnymi wynikami badań klinicznych. Co ważne, chodzi o trzecią, czyli ostatnią fazę testów klinicznych z udziałem ludzi.

Czytaj też: Smog może zwiększać śmiertelność koronawirusa

Wysoka skuteczność szczepionki

Tym razem wiadomości są jeszcze bardziej optymistyczne, znamy też więcej szczegółów na temat działania preparatu oznaczonego jako mRNA-1273. Moderna testowała na 30 tys. ochotników swoją kandydatkę na szczepionkę, która opiera się na tej samej technologii stosującej kwas rybonukleinowy RNA (a dokładniej mówiąc: informacyjny RNA, czyli mRNA) co produkt Pfizera/BioNTech. Tu też połowa ochotników otrzymywała preparat, a połowa placebo (dwie dawki w odstępie czterech tygodni).

Wśród wszystkich ochotników doszło do 95 zachorowań na covid-19 (w tym 15 wśród osób w wieku 65+), ale tylko pięć takich przypadków odnotowano w grupie otrzymującej mRNA-1273. Świadczyć to może o bardzo wysokiej, bo prawie 95-proc. skuteczności kandydatki na szczepionkę. Ponadto badacze zarejestrowali 11 przypadków ciężkiego przebiegu covid-19 (wśród wszystkich 95), ale żadnego z nich wśród zaszczepionych osób.

Czytaj też: Awantura o mutacje SARS-CoV-2 u norek. Jest się czego bać?

Dobrze tolerowana przez organizm

Na razie też mRNA-1273 wykazuje dobrą tolerancję przez ludzki organizm. Większość negatywnych reakcji na preparat miała łagodny charakter, a te najbardziej nasilone (wystąpiły u 2 proc. ochotników) obejmowały zmęczenie, bóle mięśni, stawów, głowy oraz zaczerwienienie/rumień/ból w miejscu wstrzyknięcia szczepionki – i były krótkotrwałe.

Firma Moderna podała również inną istotną informację. O ile konkurencyjny produkt Pfizera trzeba przechowywać w temperaturze poniżej –70 st. C (w temperaturze od 2 do 8 st. wytrzymuje tylko 24 godziny), o tyle preparat Moderny może być trzymany przez miesiąc w temperaturze 2–8 st., a przez pół roku w –20 st. C.

Warto jednak pamiętać, że na ostateczne wyniki badań trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Natomiast Moderna już zapowiedziała, że zamierza wystąpić do amerykańskiej Agencja Żywności i Leków (FDA) o zgodę na ograniczone użycie mRNA-1273 w nagłych sytuacjach zagrożenia (np. personelu medycznego).

Czytaj też: Czy grupa krwi 0 zwalnia z ochrony przed covid-19?

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną