Nauka

Wyścig po dnie

Międzypaństwowy wyścig głębinowy

Wizualizacja pracującego w głębinach morskich chińskiego batyskafu Fendouzhe. Wizualizacja pracującego w głębinach morskich chińskiego batyskafu Fendouzhe. materiały prasowe
Rozkręca się rywalizacja pomiędzy naukowcami i państwami o to, kto zbierze najwięcej informacji o oceanicznych głębinach. Za dekadę lub dwie ta wiedza może okazać się newralgiczna i bezcenna.
Wehikuł wraca na pokład statku badawczego po kilkukrotnych wyprawach na dno Rowu Mariańskiego.materiały prasowe Wehikuł wraca na pokład statku badawczego po kilkukrotnych wyprawach na dno Rowu Mariańskiego.

Kwiatami witano kilkudziesięciu marynarzy i naukowców schodzących na ląd w porcie Sanya na wyspie Hainan na Morzu Południowochińskim. Był sobotni ranek, 28 listopada 2020 r. Statek badawczy „Tansuo-1” należący do Chińskiej Akademii Nauk właśnie powrócił z dwumiesięcznej ekspedycji, której szczegółowych efektów jeszcze nie znamy, ale która z pewnością będzie uznana za ważne, jeśli nie przełomowe, zdarzenie w historii eksploracji najgłębszych fragmentów dna oceanicznego.

Przebojowy Fendouzhe

Nic zatem dziwnego, że poza kwiatami na uczestników rejsu czekało na brzegu także kilkanaście ekip telewizyjnych.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Wyścig po dnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021