Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zastrzyk wiedzy

15 najważniejszych pytań o szczepionki

Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna bardzo skutecznie chronią przed chorobą, w tym także przed jej najgroźniejszymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. Badania kliniczne wykazały, że szczepionki firm Pfizer/BioNTech i Moderna bardzo skutecznie chronią przed chorobą, w tym także przed jej najgroźniejszymi, zagrażającymi życiu powikłaniami. tomwang / PantherMedia
Masowe szczepienia przeciw Covid-19 to punkt zwrotny w walce z pandemią. Akcja budzi jednak sporo pytań. Oto 15 najważniejszych z nich.
Już dziesiątego dnia po pierwszej dawce skuteczność szczepionki wynosi 52 proc., ale tydzień po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc.Shutterstock Już dziesiątego dnia po pierwszej dawce skuteczność szczepionki wynosi 52 proc., ale tydzień po podaniu drugiej dawki wzrasta do 95 proc.

Prace nad szczepionkami przeciw Covid-19 nie rozpoczęły się dopiero po wybuchu epidemii w Chinach. Naukowcy mieli już doświedczenie z krótkotrwałej pandemii SARS w Azji na początku tego wieku (wywołał ją bliski kuzyn SARS-CoV-2), ale też m.in. ze szczepionkami przeciw eboli. Dlatego firmy, takie jak amerykańska Moderna czy niemieckie BioNTech i CureVac, których podstawą technologii w nowych szczepionkach jest kwas rybonukleinowy mRNA, badały je i wytwarzały od co najmniej 15 lat.

Dzięki temu świat szczepi się już przeciwko SARS-CoV-2. Podano dotąd prawie 5 mln dawek szczepionki. Nie brakuje jednak wątpiących w jej bezpieczeństwo i skuteczność. Niesłusznie, gdyż jest to najmniej ryzykowna z dostępnych obecnie metod walki z pandemią.

Szczepionki niosą ze sobą minimalne ryzyko. Polski rząd w ramach unijnych zakupów zakontraktował je u pięciu producentów: od Pfizer/BioNTech otrzymamy 16,74 mln dawek, od firmy Moderna – 6,69 mln dawek, od AstraZeneca – 16 mln, od Johnson&Johnson – 16,98 mln, a od CureVac – 5,65 mln. Powinno wystarczyć dla wszystkich, bo z optymistycznych założeń wynika, że zaszczepi się w naszym kraju 70–80 proc. spośród 23,5 mln dorosłych Polek i Polaków. Na razie jednak gotowość przyjęcia zastrzyku chroniącego przed Covid-19 deklaruje dwa razy mniej ludzi. Dlatego przygotowaliśmy kompendium wiedzy, wyszukując najbardziej wiarygodne odpowiedzi na najważniejsze pytania o szczepienia.

1. Po co w ogóle są szczepienia?

Szczepionki to preparaty biologiczne stosowane w celu uodpornienia organizmu. Od wprowadzenia przez angielskiego lekarza Edwarda Jennera w 1798 r. pierwszej szczepionki (przeciwko ospie prawdziwej) upłynęły już 223 lata, ale jak do tej pory nie udało się wynaleźć innej metody, która równie skutecznie chroni przed chorobami zakaźnymi.

Polityka 3.2021 (3295) z dnia 12.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Zastrzyk wiedzy"
Reklama