„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Najważniejsze roboty w dziejach. Drzewo ewolucyjne cz. 1.

Roboty inspirowane człowiekiem

R.U.R. Karela Czapka był wzorem dla kolejnych generacji konstruktorów i naukowców. Oto gałąź drzewa ewolucyjnego - roboty inspirowane człowiekiem.

ROBOTYCZNE RAMIONA

RANCHO ARM (1963) - Rozwijane w Stanford University robotyczne ramię, które miało pomagać unieruchomionym pacjentom. 
Pierwsze takie urządzenie sterowane komputerowo.PolitykaRANCHO ARM (1963) - Rozwijane w Stanford University robotyczne ramię, które miało pomagać unieruchomionym pacjentom. Pierwsze takie urządzenie sterowane komputerowo.

TENTACLE ROBOT (1968)- Podobne do macki ośmiornicy hydrauliczne ramię zbudowane w MIT przez Marvina Minsky’ego. Dość silne, by podnieść dorosłego i na tyle delikatne, by objąć dziecko.PolitykaTENTACLE ROBOT (1968)- Podobne do macki ośmiornicy hydrauliczne ramię zbudowane w MIT przez Marvina Minsky’ego. Dość silne, by podnieść dorosłego i na tyle delikatne, by objąć dziecko.

STANFORD ARM (1969) - Pierwsze udane elektryczne, sterowane komputerem ramię na świecie. Przysłużyło się przemysłowym technikom automatycznego montażu. Autorem był Victor Scheinman ze Stanford University.PolitykaSTANFORD ARM (1969) - Pierwsze udane elektryczne, sterowane komputerem ramię na świecie. Przysłużyło się przemysłowym technikom automatycznego montażu. Autorem był Victor Scheinman ze Stanford University.

CZŁEKOKSZTAŁTNE

ZABAWKI

TOPO, ANDROMAN, FRED i B.O.B (lata 80-te XX w.) - Seria prostych przyjaznych dzieciom robotów zaprojektowanych z inicjatywy Nolana Bushnella z myślą o rozrywce i edukacji. Programowane za pomocą komputerów osobistych.

 PolitykaTOPO, ANDROMAN, FRED i B.O.B (lata 80-te XX w.) - Seria prostych przyjaznych dzieciom robotów zaprojektowanych z inicjatywy Nolana Bushnella z myślą o rozrywce i edukacji. Programowane za pomocą komputerów osobistych.  

AIBO (1989) - Seria robotów firmy Sony. Moduł „inteligencji” projektował słynny Masahiro Fujita, który mawiał, że zachowanie AIBO musi być na tyle wyrafinowane i nieprzewidywalne, by ludzie chcieli się o niego troszczyć. Tak było.PolitykaAIBO (1989) - Seria robotów firmy Sony. Moduł „inteligencji” projektował słynny Masahiro Fujita, który mawiał, że zachowanie AIBO musi być na tyle wyrafinowane i nieprzewidywalne, by ludzie chcieli się o niego troszczyć. Tak było.

LEGO MINDSTORMS (1998) - System złożony z oprogramowania, elektroniki i elementów elektromechanicznych, który można rozwijać używając klocków LEGO.PolitykaLEGO MINDSTORMS (1998) - System złożony z oprogramowania, elektroniki i elementów elektromechanicznych, który można rozwijać używając klocków LEGO.

„POWAŻNE” ROBOTY

SHAKEY (1966) - Pierwszy zdolny do ruchu robot kontrolowany przez „sztuczną inteligencję”. Planował trasę, przesuwał proste obiekty. Powstał w Stanford Research Institute.

 PolitykaSHAKEY (1966) - Pierwszy zdolny do ruchu robot kontrolowany przez „sztuczną inteligencję”. Planował trasę, przesuwał proste obiekty. Powstał w Stanford Research Institute.  

WABOT 1 (1967), WABOT 2 (1973) - Roboty z Waseda University. Wabot 1 oceniał odległość, poruszał się i chwytał przedmioty. Wabot 2 grał na elektronicznym pianinie.PolitykaWABOT 1 (1967), WABOT 2 (1973) - Roboty z Waseda University. Wabot 1 oceniał odległość, poruszał się i chwytał przedmioty. Wabot 2 grał na elektronicznym pianinie.

FREDDY (1969 i 1973) - Pionierskie wielozadaniowe roboty z University of Edinburgh. Ich widzące „oko” współpracowało z czującą „dłonią”. Po wytrenowaniu potrafiły rozpoznawać i układać elementy swojego małego świata.PolitykaFREDDY (1969 i 1973) - Pionierskie wielozadaniowe roboty z University of Edinburgh. Ich widzące „oko” współpracowało z czującą „dłonią”. Po wytrenowaniu potrafiły rozpoznawać i układać elementy swojego małego świata.

P, ASIMO (1996) - W robotach z serii P firma Honda eksperymentowała z ideą uniwersalnego humanoida, sprawiający, że życie staje się lżejsze. Zwieńczeniem był ASIMO, który wchodzi w złożone interakcje ze światem i ludźmi.PolitykaP, ASIMO (1996) - W robotach z serii P firma Honda eksperymentowała z ideą uniwersalnego humanoida, sprawiający, że życie staje się lżejsze. Zwieńczeniem był ASIMO, który wchodzi w złożone interakcje ze światem i ludźmi.

Polityka 4.2021 (3296) z dnia 19.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Najważniejsze roboty w dziejach. Drzewo ewolucyjne cz. 1."
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021