Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Długi cień covidu

Pocovidowe powikłania

Ilustracja burzy cytokinowej, czyli ostrej reakcji immunologicznej, w wyniku której komórki obronne organizmu atakują również sam organizm. Na fot.: mniejsze komórki to różnego rodzaju leukocyty, a większe – makrofagi. Ilustracja burzy cytokinowej, czyli ostrej reakcji immunologicznej, w wyniku której komórki obronne organizmu atakują również sam organizm. Na fot.: mniejsze komórki to różnego rodzaju leukocyty, a większe – makrofagi. Eye of Science/Science Photo Library / EAST NEWS
Jak radzą sobie ozdrowieńcy? Wielu myślało, że szybko wróci do zdrowia, ale problemy z koronawirusem trwają dłużej niż sama infekcja.
W wyniku pandemii u kilkulatków pojawiło się nowe schorzenie: zespół wieloukładowej choroby zapalnej, czasowo związany z wirusem SARS-CoV-2 (z ang. PIMS-TS). Dzieci z PIMS nie muszą być izolowane i leczenie jest skuteczne.Getty Images W wyniku pandemii u kilkulatków pojawiło się nowe schorzenie: zespół wieloukładowej choroby zapalnej, czasowo związany z wirusem SARS-CoV-2 (z ang. PIMS-TS). Dzieci z PIMS nie muszą być izolowane i leczenie jest skuteczne.

Zgodnie z obawami, na które POLITYKA zwracała uwagę już we wrześniu, a następnie w listopadzie, kiedy szybko rosła liczba chorujących na Covid-19, zakażenie wirusem SARS-CoV-2 nie daje ozdrowieńcom łatwo o sobie zapomnieć. Jest początek 2021 r. i coraz więcej osób, które przebyły infekcję zazwyczaj rozpoczynającą się zapaleniem górnych dróg oddechowych, po dwóch–trzech miesiącach cierpi na najróżniejsze powikłania niedotyczące już wcale płuc ani oskrzeli.

Z początku wydawało się, że komplikacje przy Covid-19 będą – podobnie jak przy ciężko przechorowanej grypie – dotykały jedynie serca, gdyż w obu przypadkach wirusy mogą dotrzeć do naczyń wieńcowych, osierdzia i kardiomiocytów (komórek mięśnia sercowego).

Polityka 5.2021 (3297) z dnia 26.01.2021; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Długi cień covidu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014