Nauka

Polska biało-fioletowa

Czy smog wpływa na covid

Przez krótki czas epidemii wydawało się, że zamrożenie przemysłu i transportu przysłuży się poprawie stanu powietrza na dłużej. Ale wiadomo już, że zmiany były tylko przejściowe. Przez krótki czas epidemii wydawało się, że zamrożenie przemysłu i transportu przysłuży się poprawie stanu powietrza na dłużej. Ale wiadomo już, że zmiany były tylko przejściowe. iStockphoto / Getty Images
Jaki jest związek smogu z covidem?
Czy prawdziwa jest hipoteza, że na terenach bardziej zanieczyszczonych zachorowania na Covid-19 zdarzają się częściej? Czy prawdziwa jest hipoteza, że na terenach bardziej zanieczyszczonych zachorowania na Covid-19 zdarzają się częściej?

Wystarczyło kilka mroźnych dni w styczniu, aby na mapach Europy pokazujących zanieczyszczenie powietrza Polska zaświeciła się na fioletowo. Tym kolorem oznaczono najwyżej przekroczone normy stężenia pyłów: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Rybniku… „Dramatyczny smog w polskich miastach po nocy mrozów” – donosiły media, jakby to sama niska temperatura była czemuś winna.

Na własne życzenie

Byłem w ten najzimniejszy weekend w Polsce północno-wschodniej, gdzie słupek rtęci pokazywał nawet -30 stopni Celsjusza i miernik poziomu pyłu, który ze sobą zabrałem, nie zarejestrował niczego niepokojącego – zwraca uwagę prof.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska biało-fioletowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >