Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Potwór z Arktyki

Jak metan nakręca spiralę ocieplenia

Zamarznięte bąble metanu w kanadyjskim sztucznie utworzonym Jeziorze Abrahama. Zamarznięte bąble metanu w kanadyjskim sztucznie utworzonym Jeziorze Abrahama. Getty Images
Wszyscy mówią o dwutlenku węgla jako o głównym zagrożeniu dla klimatu, ale jeśli chcemy szybko zahamować wzrost temperatur globalnych, trzeba natychmiast pokonać innego wroga – metan.
W USA hoduje się 95 mln sztuk bydła, które jest istotnym źródłem metanu. Na fot.: jedna z teksańskich farm.George Steinmetz/The New York Times Agency/EAST NEWS W USA hoduje się 95 mln sztuk bydła, które jest istotnym źródłem metanu. Na fot.: jedna z teksańskich farm.

Epizod 1: Syberia, 252 mln lat temu

Świat staje na krawędzi zagłady. Trwa rzeź o apokaliptycznych rozmiarach. Nie ma pewności, czy jakakolwiek wyższa forma życia ją przetrwa. Geologia może cofnąć zegar ewolucji o setki milionów lat. Nie pojawią się dinozaury, ptaki, ssaki, a więc i ludzie. Przyszłość biosfery staje pod znakiem zapytania za sprawą największych w dziejach globu erupcji wulkanicznych.

W zachodniej i środkowej części Syberii lawa pokrywa ponad 5 mln km kw., co odpowiada połowie Europy, po czym twardnieje i zmienia się w skałę bazaltową.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Potwór z Arktyki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >