Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Gorący temat: maseczki na świeżym powietrzu

Zdrowy rozsądek nakazuje noszenie maseczek w tłumie, gdy nie można zapewnić sobie co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych ludzi. Ale na świeżym powietrzu? Zdrowy rozsądek nakazuje noszenie maseczek w tłumie, gdy nie można zapewnić sobie co najmniej 1,5-metrowej odległości od innych ludzi. Ale na świeżym powietrzu? shock / PantherMedia
W przyszłym tygodniu rozstrzygnąć się mają losy wesel i komunii, ale to, co wydaje się najbardziej emocjonować ludzi, związane jest z noszeniem masek na świeżym powietrzu. Maski – trwały symbol tej pandemii – od początku podnoszą ciśnienie.

Z nakłanianiem obywateli do zakładania masek ma problem nie tylko polski rząd i nie tylko jemu wypomina się brak jednolitego stanowiska w tej sprawie. Mniej więcej rok temu eksperci Światowej Organizacji Zdrowia też musieli dość diametralnie zmienić swoje zdanie i uznać, że taka przesłona na ustach i nosie na coś się jednak przydaje.

Może niektórzy już zapomnieli, ale gdy pandemia dopiero rozpędzała się w Europie – gdzie nie było do tej pory zwyczaju korzystania z maseczek na ulicach; inaczej niż w Azji – naukowcom i politykom brakowało przekonujących dowodów, by jednoznacznie stwierdzić, że noszenie masek na wolnej przestrzeni chroni zdrowych ludzi przed infekcjami dróg oddechowych.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022