Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Ginekolog dla dziecka potrzebny

W Polsce brakuje ginekologii dziecięcej

„Niektóre schorzenia dorosłych dopiero od niedawna są rozpoznawane u dzieci”. „Niektóre schorzenia dorosłych dopiero od niedawna są rozpoznawane u dzieci”. Martins Rudzitis / Getty Images
Rozmowa z prof. Agnieszką Drosdzol-Cop, ginekolożką ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, która od 15 lat zajmuje się zdrowiem dzieci i nastolatek.
„Coraz więcej nastolatek ma wtórne zaburzenia miesiączkowania związane z niewłaściwym odżywianiem”.iStockphoto/Getty Images „Coraz więcej nastolatek ma wtórne zaburzenia miesiączkowania związane z niewłaściwym odżywianiem”.

AGATA SZCZERBIAK: – Rozmawiamy w ważnym momencie: w Klinice Ginekologii i Położnictwa ŚUM w Szpitalu Bonifratrów w Katowicach powstaje pierwszy w kraju oddział ginekologii dziecięcej i dziewczęcej. Dotąd bowiem trudno było znaleźć ginekologa, który potrafiłby zająć się dzieckiem albo nastolatką.
AGNIESZKA DROSDZOL-COP: – To prawda. Nie ma w Polsce takiej podspecjalizacji. Jedynym formalnym dokumentem jest międzynarodowy certyfikat (IFEPAG), ale ma go w kraju kilkoro lekarzy.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Ginekolog dla dziecka potrzebny"
Reklama