Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Źle liczymy covidowe zgony, jest ich 6,9 mln. Dwa razy więcej, niż mówią dane

Pracownik cmentarza w Sarajewie w czasie wzmożonej fali zgonów z powodu covid-19, marzec 2021 r. Pracownik cmentarza w Sarajewie w czasie wzmożonej fali zgonów z powodu covid-19, marzec 2021 r. Dado Ruvic / Forum
Nie tylko Polska mierzy się z największą od lat liczbą zgonów. Ale skorygujmy dane: w naszym kraju z powodu covid nie umarło 68 tys. chorych, a blisko 150 tys. Prawdziwe skutki pandemii są dwukrotnie gorsze, niż pokazują oficjalne raporty.

Najświeższa analiza przeprowadzona przez Institute for Health Metrics and Evaluation z University of Washington’s School of Medicine (IHME) pokazuje, że covid doprowadził do 6,9 mln zgonów na całym świecie. To ponaddwukrotnie więcej, niż pokazują oficjalne raporty, mówiące o 3,2 mln zgonów (3 244 926 – taką liczbę podawała w czwartkowe południe popularna strona z Johns Hopkins University).

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021