Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Ciemna strona wszechświata

Przepis na wszechświat

Przykład soczewkowania grawitacyjnego. Rolę soczewki pełni pole grawitacyjne żółtobrązowej galaktyki odległej od nas o 5 mld lat świetlnych. Niebieska podkowa jest utworzona ze zlanych ze sobą obrazów galaktyki leżącej w odległości 11 mld lat świetlnych. Przykład soczewkowania grawitacyjnego. Rolę soczewki pełni pole grawitacyjne żółtobrązowej galaktyki odległej od nas o 5 mld lat świetlnych. Niebieska podkowa jest utworzona ze zlanych ze sobą obrazów galaktyki leżącej w odległości 11 mld lat świetlnych. Wikimedia Commons
Znana nam materia to tylko drobny ułamek rzeczywistości. Reszty na razie nie tylko nie rozumiemy, ale nawet nie widzimy.
Fragment cyfrowego wszechświata. Żółte plamki to galaktyki. Łączące je włókna ciemnej materii są w rzeczywistości niewidoczne. Pole widzenia ma rozmiary 600 na 400 mln lat świetlnych.Tom Abel & Ralf Kaehler (KIPAC, SLAC), AMNH Fragment cyfrowego wszechświata. Żółte plamki to galaktyki. Łączące je włókna ciemnej materii są w rzeczywistości niewidoczne. Pole widzenia ma rozmiary 600 na 400 mln lat świetlnych.

Współczesna kosmologia (dział astronomii zajmujący się kosmosem jako całością) osiągnęła sukces, o jakim jeszcze 30 lat temu można było tylko marzyć: mamy przepis na wszechświat. Możemy go wrzucić do superkomputera i obserwować przemianę rozrzedzonej pierwotnej materii w skupiska setek miliardów gwiazd, nazywane w astronomii galaktykami. Komputerowy kosmos wygląda jak w realu – cyfrowe galaktyki mają takie same rozmiary jak rzeczywiste i są w taki sam sposób rozmieszczone w przestrzeni.

Polityka 20.2021 (3312) z dnia 11.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Ciemna strona wszechświata"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022