Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Prognoza na 28 dni

Prognozy subsezonowe

Burza w pobliżu Arribo w Kolorado, USA. Burza w pobliżu Arribo w Kolorado, USA. Getty Images
Meteorologom coraz lepiej udaje się przewidzieć, czy za cztery tygodnie będzie ciepło lub zimno, wilgotno lub sucho
Grafika Jen Christiansen

Hej, google, powiedz mi, jaka będzie pogoda? Wygodnie nam dziś z myślą, że możemy snuć plany na najbliższą przyszłość, opierając się na precyzyjnych prognozach pogody na najbliższe trzy, cztery lub pięć dni. Rodziny i znajomi umawiają się na weekend na grilla w ogrodzie. Hodowcy cytrusów zawczasu osłaniają drzewka pomarańczowe przed przymrozkami. Służby ratownicze ewakuują miejscowości, do których wiatr może przenieść ogień z odległego pożaru. Mieszkańcy dolin rzecznych układają worki z piaskiem, by ochronić swoje domy i firmy przed zalaniem przez wody deszczowe.

Bez wątpienia jeszcze więcej rozmaitych korzyści przyniosłoby nam dokładne prognozowanie pogody przez meteorologów z wyprzedzeniem trzech lub czterech tygodni. Stacje narciarskie wiedziałyby, czy można już naśnieżać stoki, czy też poczekać z tym do momentu, gdy skończy się prognozowane ocieplenie. Służby hydrologiczne mogłyby znacznie wcześniej opróżnić zbiorniki retencyjne przed falą wiosennych powodzi. Rzecz jasna, moglibyśmy również z większą pewnością zaplanować sobie wakacje.

W ostatnich latach badacze atmosfery zaczęli coraz śmielej publikować „subsezonowe” prognozy pogody obejmujące trzy lub cztery tygodnie. Typowa prognoza na 7–10 dni obejmuje dobową temperaturę minimalną i maksymalną, procentowe prawdopodobieństwo opadów deszczu lub śniegu oraz prędkość i kierunek wiatru. Prognoza subsezonowa mówi, czy temperatura będzie wyższa, czy niższa od normy wieloletniej, oraz czy będzie bardziej sucho, czy też bardziej wilgotno niż zazwyczaj. Ostrzega również przed pogodą skrajną i niebezpieczną. Taki zakres czasowy prognozy wypełnia lukę pomiędzy krótkoterminowymi raportami a prognozami długookresowymi, w których próbuje się przewidzieć generalne trendy na cały sezon, na przykład czy zjawisko El Nińo na Pacyfiku przyniesie ciepłe lato do Ameryki Północnej.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat Nauki; s. 86
Oryginalny tytuł tekstu: "Prognoza na 28 dni"
Reklama