Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Zapalenie mięśnia sercowego po Pfizerze. Tylko bez paniki

Szczepienia pracowników i studentów na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu Szczepienia pracowników i studentów na Uniwersytecie Wrocławskim we Wrocławiu Tomasz Pietrzyk / Agencja Gazeta
Nie ma nic niespodziewanego w tym, że im szersze kręgi zatacza akcja szczepień na covid, tym częściej słychać o rzadkich działaniach niepożądanych. Szczepionki AstraZeneca powodują incydentalne zakrzepy, a Pfizer/BioNTech zapalenie mięśnia sercowego.

W Izraelu od grudnia 2020 r. do maja 2021 zgłoszono 275 przypadków zapalenia mięśnia sercowego wśród ponad 5 mln zaszczepionych osób. To 0,0055 proc. W raporcie przedłożonym 1 czerwca tamtejszemu ministerstwu zdrowia naukowcy oszacowali pojawienie się takiego zagrożenia z częstością od 1 na 3 tys. do 1 na 6 tys. młodych mężczyzn w wieku od 16 do 24 lat.

Początkowo nie było pewne, czy fakt zaszczepienia odgrywa w ogóle jakąś rolę w wywoływaniu problemów z sercem, ale izraelski resort zdrowia w opublikowanych we wtorek wynikach badań jednoznacznie stwierdza, że „istnieje prawdopodobny związek między otrzymaniem drugiej dawki szczepionki Pfizera a pojawieniem się zapalenia mięśnia sercowego u mężczyzn w wieku od 16 do 30 lat”.

I to jest główny powód, dlaczego serwisy internetowe zaczęły na wyścigi przekazywać tę informację – wszak masowe szczepienia przeciwko covid zaczęto wykonywać właśnie wśród nastolatków. A wspomniany związek obserwowano najczęściej u chłopców między 16. a 19. rokiem życia.

Powikłania. Ilu rodziców się wystraszy?

Od razu więc podkreślmy: efekt uboczny pod postacią zapalenia mięśnia sercowego jest niezwykle rzadki i w większości przypadków łagodny. Na ogół wymagał czterodniowej hospitalizacji i zaburzenie pracy serca ustępowało po kilku tygodniach, co jest typowe dla tej choroby (spotykanej najczęściej do tej pory u osób, które przebyły ostrą infekcję wirusową, np. grypę).

Wykrycie obecnej korelacji prawdopodobnie nie spowoduje decyzji o

  • AstraZeneca
  • covid-19
  • Izrael
  • Pfizer
  • szczepionka na koronawirusa
  • Reklama