„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Nie od razu takie ABC

Jak powstawały alfabety

Jean-François Champollion rozszyfrował pismo hieroglificzne. Jean-François Champollion rozszyfrował pismo hieroglificzne. Getty Images
Czy alfabet wymyślili Fenicjanie? Raczej upowszechnili, bo tworzenie uproszczonego zapisu języka, opartego na literach odpowiadających poszczególnym głoskom, trwało kilkaset lat.
Notatnik Jean-François Champolliona z pismem hieroglificznym.Getty Images Notatnik Jean-François Champolliona z pismem hieroglificznym.

Julian Tuwim pisał, że gdy abecadło z pieca spadło „I zgubiło kropeczkę, H złamało kładeczkę, W – stanęło do góry dnem i udaje, że jest M”. To opowiastka o powstawaniu alfabetu à rebours, ponieważ zanim abecadło trafiło na piec, skomplikowane znaki systemów ideograficzno-fonetycznych musiały pogubić kropeczki, złamać kładeczki i odwrócić się do góry dnem. Z tym że litery nie powstały bezpośrednio z obrazków, po drodze było jeszcze wiele faz pośrednich – ideogramy, znaki sylab, kilkuliterowce oraz określające ich klasę pojęciową determinatywy.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie od razu takie ABC"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021