Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Alfa, delta, teraz lambda? Warianty koronawirusa w natarciu

Pokonanie innowacyjnych szczepionek, które przygotowano przeciwko SARS-CoV-2, wymagać będzie głębszych zmian na poziomie genomu wirusa, niż wystąpiły w znanych nam dotąd wariantach. Pokonanie innowacyjnych szczepionek, które przygotowano przeciwko SARS-CoV-2, wymagać będzie głębszych zmian na poziomie genomu wirusa, niż wystąpiły w znanych nam dotąd wariantach. diy13 (YAYMicro) / PantherMedia
Warianty SARS-CoV-2 nie tylko walczą o przetrwanie i dominację. Wydaje się, że konkurują również o czas antenowy. Na początku popularnością cieszył się wariant alfa, potem celebrytą został delta, kolejną wschodzącą gwiazdą jest lambda. Czy doniesienia o nowych wariantach powinny nas niepokoić?

Dzięki coraz lepiej rozwiniętej w różnych częściach świata sieci narzędzi molekularnych śledzących zmienność SARS-CoV-2 możliwe jest identyfikowanie nowych mutacji i kumulujących je wariantów. Warto wspomnieć, że jeszcze niedawno stosowanie tych technik na taką skalę nie było możliwe.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022