Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Rozpalona, ale nieprzystępna

Wielki comeback Wenus

Średnia temperatura powierzchni Wenus wynosi ponad 400 st. C. Średnia temperatura powierzchni Wenus wynosi ponad 400 st. C. NASA
Po wielu latach badań Marsa przyszedł wreszcie czas na dłuższą wizytę na naszej bliźniaczej planecie – Wenus. Pomknie ku niej armada sond, orbiterów i próbników.
Wenus jest tajemnicza i ekstremalna: rozpalona do granic, nieprzyjazna, trująca, na pierwszy rzut oka wroga każdemu życiu.NASA Wenus jest tajemnicza i ekstremalna: rozpalona do granic, nieprzyjazna, trująca, na pierwszy rzut oka wroga każdemu życiu.

Agencja kosmiczna NASA zdecydowała niedawno, że przygotuje dwie duże misje, które polecą na Wenus (najbliższą Ziemi planetę): DAVINCI+ i VERITAS. Obie mają wystartować w końcu tego dziesięciolecia, a każda realizować inne cele, zaś ich przygotowanie pochłonie w sumie miliard dolarów. Ale to nie wszystko – Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) szykuje wyprawę do Wenus orbitera EnVision, a rosyjska – Roscosmos – orbitera i lądownika Wenera-D. One również mają wystartować pod koniec bieżącej dekady.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozpalona, ale nieprzystępna"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >