Nauka

Rozpalona, ale nieprzystępna

Wielki comeback Wenus

Średnia temperatura powierzchni Wenus wynosi ponad 400 st. C. Średnia temperatura powierzchni Wenus wynosi ponad 400 st. C. NASA
Po wielu latach badań Marsa przyszedł wreszcie czas na dłuższą wizytę na naszej bliźniaczej planecie – Wenus. Pomknie ku niej armada sond, orbiterów i próbników.
Wenus jest tajemnicza i ekstremalna: rozpalona do granic, nieprzyjazna, trująca, na pierwszy rzut oka wroga każdemu życiu.NASA Wenus jest tajemnicza i ekstremalna: rozpalona do granic, nieprzyjazna, trująca, na pierwszy rzut oka wroga każdemu życiu.

Agencja kosmiczna NASA zdecydowała niedawno, że przygotuje dwie duże misje, które polecą na Wenus (najbliższą Ziemi planetę): DAVINCI+ i VERITAS. Obie mają wystartować w końcu tego dziesięciolecia, a każda realizować inne cele, zaś ich przygotowanie pochłonie w sumie miliard dolarów. Ale to nie wszystko – Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) szykuje wyprawę do Wenus orbitera EnVision, a rosyjska – Roscosmos – orbitera i lądownika Wenera-D. One również mają wystartować pod koniec bieżącej dekady.

Polityka 34.2021 (3326) z dnia 17.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozpalona, ale nieprzystępna"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021