Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Nauka

Droga bez powrotu

Czy da się jeszcze zatrzymać zmiany klimatu? Mamy mało czasu

Topniejące lody Arktyki. Topniejące lody Arktyki. Shutterstock
Nie da się już zatrzymać wielu negatywnych zjawisk związanych ze zmianami klimatycznymi, ale nadal można zahamować sam proces emisji gazów cieplarnianych. Tym bardziej trzeba się spieszyć, wzywają naukowcy w najnowszym raporcie.
Pożary w Kanadzie.Istockphoto/Getty Images Pożary w Kanadzie.

Do niedawna na sucho uchodziły komentarze, że zmiany klimatyczne, nawet jeśli ponosi za nie odpowiedzialność człowiek, nie dla wszystkich muszą oznaczać negatywne konsekwencje. Wszak Kanadyjczycy i mieszkańcy północnej Syberii będą zadowoleni, gdy aura stanie się trochę cieplejsza. Przecież mowa dotychczas o wzroście temperatury atmosfery w stosunku do czasów przedprzemysłowych o zaledwie 1 st. C.

Niby niewiele, wystarczająco jednak, by konkretne efekty w konkretnych miejscach miały katastrofalny wymiar. Tak się właśnie stało latem w Kanadzie, gdzie w Lytton w Brytyjskiej Kolumbii temperatura osiągnęła 49,6 st. C, a temu rekordowi towarzyszyły pożary lasów niszczące napotkane po drodze osiedla ludzkie. Podobnych informacji można dokładać: historyczny rekord temperatury na Sycylii, dziesiątki tysięcy kilometrów kwadratowych płonącej w Rosji tajgi, palące się przedmieścia Aten, ulewy, które wywołały powodzie dewastujące Niemcy i Belgię, w których zginęły dziesiątki ludzi.

Wina człowieka

Oczywiście, powodzie, ulewy, upały, susze i pożary lasów zdarzały się wcześniej, charakter tych ekstremalnych zjawisk zmienia się jednak systematycznie. Naukowcy nie mają już wątpliwości, że w coraz większym stopniu o ich powstawaniu i intensywności decydują zmiany klimatyczne, a nie tylko naturalne fluktuacje występujące w środowisku. Wyraz temu przekonaniu dali w najnowszym raporcie „Zmiany klimatu 2021: podstawy fizyczne”.

Opracowanie to otwiera szóste sprawozdanie (AR6) dotyczące zmian klimatu, ich konsekwencji, scenariuszy przyszłości i możliwych sposobów działania. Taki zestaw dokumentów co kilka lat przygotowuje Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatycznych ONZ (IPCC). Składa się on z trzech części przygotowywanych przez trzy grupy robocze.

Polityka 35.2021 (3327) z dnia 24.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Droga bez powrotu"
Reklama