Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

ADAMED SmartUP – program dla młodych, zdolnych i ambitnych nastolatków

SmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz SmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz Materiały klienta
Za nami gala finałowa 7. edycji programu ADAMED SmartUP. Poznaliśmy kolejnych dziesięcioro laureatów nagrody głównej i troje stypendystów.

To zdolni i ambitni młodzi ludzie, którzy mają różnorodne zainteresowania badawcze i pozaszkolne, ale łączy ich z pewnością jedno – pasja do pogłębiania wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych. Z początkiem września rozpoczęła się rejestracja do kolejnej, już 8. edycji ADAMED SmartUP. Jest wiele powodów, dla których warto wziąć udział w tym programie.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny organizowany od 2014 roku przez Fundację Adamed, który jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Mogą wziąć w nim udział osoby zainteresowane naukami ścisłymi i przyrodniczymi mające od 14 do 19 lat. Pierwszym etapem programu jest gra rekrutacyjna, ostatnim – wyłonienie trzech stypendystów.

Fundacja Adamed od lat dba o rozwój młodych utalentowanych osób zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia, bo głęboko wierzymy, że rzeczywistość zmienia się dzięki osobom młodym, zdolnym i ambitnym – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

SmartUP AdamedMateriały klientaSmartUP Adamed

Wyjątkowa gala, laureaci i stypendyści

Tegoroczna gala finałowa ADAMED SmartUP odbyła się 2 września. Była wyjątkowa, ponieważ po kilkunastu miesiącach wirtualnych konsultacji, warsztatów, samodzielnych eksperymentów i dwóch obozach naukowych online uczestnicy programu mieli okazję spotkać się na żywo, a wyróżnieni – odebrać gratulacje od przedstawicieli Rady Naukowej oraz zarządu Fundacji Adamed.

Laureatami nagrody głównej 7. edycji programu zostali:

  • Alessandra Jabłonowska z Łomianek Dolnych
  • Mateusz Jarek z Łazisk Górnych
  • Adrianna Jażdżewska z Gdańska
  • Szymon Marczuk z Olsztyna
  • Tomasz Prokop z Warszawy
  • Magdalena Puzio z Elbląga
  • Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego
  • Julia Tondera z Warszawy
  • Marcel Tułasiewicz z Torunia
  • Patryk Wekwejt z Ostrołęki

W roku szkolnym 2021/2022 każdy z wyróżnionych weźmie udział w całorocznym programie konsultacji edukacyjnych. Laureaci pod opieką mentorów będą uczestniczyli w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

Roczny program konsultacji to nie jedyna nagroda dla wyróżnionych. Po roku konsultacji troje z laureatów będzie miało szansę na otrzymanie stypendium naukowego. Podczas tegorocznej gali wyłoniono stypendystów 6. edycji ADAMED SmartUP. To Piotr Grynfelder z Warszawy, Róża Okoń z Kielc i Bartosz Poniewierka z Rybnika.

Rada Naukowa doceniła postępy, które osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 000 zł, które może przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

SmartUP Adamed fot.Anna LiminowiczMateriały klientaSmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz

Od ekologii po medycynę

Absolwenci programu ADAMED SmartUP są zwycięzcami licznych olimpiad i konkursów przedmiotowych. Pasjonują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Uczestniczą w wielu pozaszkolnych zajęciach naukowych, a w wolnych chwilach grają na instrumentach muzycznych, tańczą i trenują różne dyscypliny sportowe.

Marcel Tułasiewicz, tegoroczny laureat nagrody głównej, uczeń Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, na swoim koncie ma wygraną olimpiadę z fizyki, brał też udział w olimpiadzie z przedsiębiorczości i otrzymał wyróżnienie w konkursie „Medycyna na Szóstkę”. Interesuje go szeroko rozumiana ekologia i towarzyszące jej rozwiązania naukowe. Wierzy w gospodarkę cyrkularną umożliwiającą recykling i ponowne wykorzystanie użytych materiałów

Moją przyszłość chciałbym związać z tworzeniem lepszego świata, przede wszystkim skoncentrować się na tematach związanych ze zmianami klimatycznymi, projektowaniem przestrzeni miejskich, lepszych osiedli i środków transportu. ADAMED SmartUP na pewno dał mi wielu nowych znajomych i pokazał inne podejście do edukacji – wylicza Marcel.

Magdalena Puzio z II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu kilkukrotnie wygrała konkursy przedmiotowe z fizyki, informatyki, chemii, biologii i matematyki. Od zawsze interesowały ją nauki ścisłe. Aby pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności, uczestniczy w dodatkowych zajęciach i wykładach pozalekcyjnych. Interesuje się lotnictwem, a jej wielką pasją jest też muzyka. W wolnych chwilach śpiewa oraz gra na pianinie i gitarze.

Przez dziesięć miesięcy konsultacji chcę rozwinąć się w dziedzinach, które nie są omawiane na zajęciach w szkole, czyli aerodynamice, lotnictwie, programowaniu czy robotyce. Dzięki udziałowi w programie mogę spełniać moje marzenia i budować karierę naukową – zaznacza Magdalena.

SmartUP Adamed fot.Anna LiminowiczMateriały klientaSmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz

Jak to działa?

Do tej pory w 7 edycjach programu ADAMED SmartUP zarejestrowało się niemal 50 000 nastolatków, 350 uczestniczyło w letnich innowacyjnych obozach naukowych, 70 zostało laureatami nagrody głównej, a 18 – stypendystami.

Program ADAMED SmartUP to szansa na zdobycie specjalistycznej wiedzy i doskonalenie umiejętności z nauk ścisłych i przyrodniczych. Taką możliwość daje dwutygodniowy letni obóz naukowy. 50 uczestników podzielonych na 4 grupy tematyczne pod okiem ekspertów bierze udział w fascynujących warsztatach, wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych z chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nowych technologii.

Nowa edycja ADAMED SmartUP

Aby wziąć udział w innowacyjnym obozie naukowym oraz mieć szansę na zdobycie nagrody głównej, czyli rocznych konsultacji edukacyjnych, i stypendium naukowego, należy zarejestrować się na platformie online i przystąpić do gry rekrutacyjnej. Rejestracja do 8. edycji programu ADAMED SmartUP wystartowała 1 września, a od 1 października rusza punktowana rozgrywka. W tym roku jej motywem przewodnim jest wycieczka do Instytutu Badań Jądrowych, gdzie gracze spotkają Stanisława Lema i innych znanych naukowców. Punkty w grze będą mogli zdobywać do 15 stycznia 2022 r.

W kolejnych etapach programu osoby z najlepszymi wynikami zdobytymi w grze złożą dokumenty aplikacyjne, a następnie zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne z członkami Rady Naukowej programu. Latem 50 wybranych osób weźmie udział w innowacyjnym obozie naukowym.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie adamedsmartup.pl.

Materiał przygotowany przez Fundację Adamed

Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama