Nauka

ADAMED SmartUP – program dla młodych, zdolnych i ambitnych nastolatków

SmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz SmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz Materiały klienta
Za nami gala finałowa 7. edycji programu ADAMED SmartUP. Poznaliśmy kolejnych dziesięcioro laureatów nagrody głównej i troje stypendystów.

To zdolni i ambitni młodzi ludzie, którzy mają różnorodne zainteresowania badawcze i pozaszkolne, ale łączy ich z pewnością jedno – pasja do pogłębiania wiedzy o naukach ścisłych i przyrodniczych. Z początkiem września rozpoczęła się rejestracja do kolejnej, już 8. edycji ADAMED SmartUP. Jest wiele powodów, dla których warto wziąć udział w tym programie.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny organizowany od 2014 roku przez Fundację Adamed, który jest skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Mogą wziąć w nim udział osoby zainteresowane naukami ścisłymi i przyrodniczymi mające od 14 do 19 lat. Pierwszym etapem programu jest gra rekrutacyjna, ostatnim – wyłonienie trzech stypendystów.

Fundacja Adamed od lat dba o rozwój młodych utalentowanych osób zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia, bo głęboko wierzymy, że rzeczywistość zmienia się dzięki osobom młodym, zdolnym i ambitnym – mówi dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, prezes zarządu Fundacji Adamed.

SmartUP AdamedMateriały klientaSmartUP Adamed

Wyjątkowa gala, laureaci i stypendyści

Tegoroczna gala finałowa ADAMED SmartUP odbyła się 2 września. Była wyjątkowa, ponieważ po kilkunastu miesiącach wirtualnych konsultacji, warsztatów, samodzielnych eksperymentów i dwóch obozach naukowych online uczestnicy programu mieli okazję spotkać się na żywo, a wyróżnieni – odebrać gratulacje od przedstawicieli Rady Naukowej oraz zarządu Fundacji Adamed.

Laureatami nagrody głównej 7. edycji programu zostali:

 • Alessandra Jabłonowska z Łomianek Dolnych
 • Mateusz Jarek z Łazisk Górnych
 • Adrianna Jażdżewska z Gdańska
 • Szymon Marczuk z Olsztyna
 • Tomasz Prokop z Warszawy
 • Magdalena Puzio z Elbląga
 • Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego
 • Julia Tondera z Warszawy
 • Marcel Tułasiewicz z Torunia
 • Patryk Wekwejt z Ostrołęki

W roku szkolnym 2021/2022 każdy z wyróżnionych weźmie udział w całorocznym programie konsultacji edukacyjnych. Laureaci pod opieką mentorów będą uczestniczyli w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

Roczny program konsultacji to nie jedyna nagroda dla wyróżnionych. Po roku konsultacji troje z laureatów będzie miało szansę na otrzymanie stypendium naukowego. Podczas tegorocznej gali wyłoniono stypendystów 6. edycji ADAMED SmartUP. To Piotr Grynfelder z Warszawy, Róża Okoń z Kielc i Bartosz Poniewierka z Rybnika.

Rada Naukowa doceniła postępy, które osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 000 zł, które może przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.

SmartUP Adamed fot.Anna LiminowiczMateriały klientaSmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz

Od ekologii po medycynę

Absolwenci programu ADAMED SmartUP są zwycięzcami licznych olimpiad i konkursów przedmiotowych. Pasjonują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Uczestniczą w wielu pozaszkolnych zajęciach naukowych, a w wolnych chwilach grają na instrumentach muzycznych, tańczą i trenują różne dyscypliny sportowe.

Marcel Tułasiewicz, tegoroczny laureat nagrody głównej, uczeń Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, na swoim koncie ma wygraną olimpiadę z fizyki, brał też udział w olimpiadzie z przedsiębiorczości i otrzymał wyróżnienie w konkursie „Medycyna na Szóstkę”. Interesuje go szeroko rozumiana ekologia i towarzyszące jej rozwiązania naukowe. Wierzy w gospodarkę cyrkularną umożliwiającą recykling i ponowne wykorzystanie użytych materiałów

Moją przyszłość chciałbym związać z tworzeniem lepszego świata, przede wszystkim skoncentrować się na tematach związanych ze zmianami klimatycznymi, projektowaniem przestrzeni miejskich, lepszych osiedli i środków transportu. ADAMED SmartUP na pewno dał mi wielu nowych znajomych i pokazał inne podejście do edukacji – wylicza Marcel.

Magdalena Puzio z II Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu kilkukrotnie wygrała konkursy przedmiotowe z fizyki, informatyki, chemii, biologii i matematyki. Od zawsze interesowały ją nauki ścisłe. Aby pogłębiać swoją wiedzę i doskonalić umiejętności, uczestniczy w dodatkowych zajęciach i wykładach pozalekcyjnych. Interesuje się lotnictwem, a jej wielką pasją jest też muzyka. W wolnych chwilach śpiewa oraz gra na pianinie i gitarze.

Przez dziesięć miesięcy konsultacji chcę rozwinąć się w dziedzinach, które nie są omawiane na zajęciach w szkole, czyli aerodynamice, lotnictwie, programowaniu czy robotyce. Dzięki udziałowi w programie mogę spełniać moje marzenia i budować karierę naukową – zaznacza Magdalena.

SmartUP Adamed fot.Anna LiminowiczMateriały klientaSmartUP Adamed fot.Anna Liminowicz

Jak to działa?

Do tej pory w 7 edycjach programu ADAMED SmartUP zarejestrowało się niemal 50 000 nastolatków, 350 uczestniczyło w letnich innowacyjnych obozach naukowych, 70 zostało laureatami nagrody głównej, a 18 – stypendystami.

Program ADAMED SmartUP to szansa na zdobycie specjalistycznej wiedzy i doskonalenie umiejętności z nauk ścisłych i przyrodniczych. Taką możliwość daje dwutygodniowy letni obóz naukowy. 50 uczestników podzielonych na 4 grupy tematyczne pod okiem ekspertów bierze udział w fascynujących warsztatach, wykładach oraz zajęciach laboratoryjnych z chemii i biochemii, medycyny i nauk medycznych, inżynierii i robotyki oraz fizyki i nowych technologii.

Nowa edycja ADAMED SmartUP

Aby wziąć udział w innowacyjnym obozie naukowym oraz mieć szansę na zdobycie nagrody głównej, czyli rocznych konsultacji edukacyjnych, i stypendium naukowego, należy zarejestrować się na platformie online i przystąpić do gry rekrutacyjnej. Rejestracja do 8. edycji programu ADAMED SmartUP wystartowała 1 września, a od 1 października rusza punktowana rozgrywka. W tym roku jej motywem przewodnim jest wycieczka do Instytutu Badań Jądrowych, gdzie gracze spotkają Stanisława Lema i innych znanych naukowców. Punkty w grze będą mogli zdobywać do 15 stycznia 2022 r.

W kolejnych etapach programu osoby z najlepszymi wynikami zdobytymi w grze złożą dokumenty aplikacyjne, a następnie zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne z członkami Rady Naukowej programu. Latem 50 wybranych osób weźmie udział w innowacyjnym obozie naukowym.

Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie adamedsmartup.pl.

Materiał przygotowany przez Fundację Adamed

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

 • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
 • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
 • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
 • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021
Reklama