Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Lucy na niebie wśród Trojanów

Lucy leci z kapsułą czasu w stronę Jowisza

Start sondy Lucy. Godzina 11.34, 16 października 2021 r. Start sondy Lucy. Godzina 11.34, 16 października 2021 r. Bill Ingalls / NASA
Słynny przebój Beatlesów „Lucy In The Sky With Diamonds” z 1967 r. właśnie znajduje swoje wspaniałe dopełnienie: kosmiczne.
Wizualizacja sondy Lucy, której celem jest zbadanie asteroid zwanych Trojanami, okrążających Słońce po tej samej orbicie, co Jowisz (u góry po prawej).Richard Menchaca Wizualizacja sondy Lucy, której celem jest zbadanie asteroid zwanych Trojanami, okrążających Słońce po tej samej orbicie, co Jowisz (u góry po prawej).

Sekwencja wydarzeń jest następująca: w 1967 r. Beatlesi nagrywają płytę „Klub samotnych serc sierżanta Peppera”. Jeden z utworów, wkrótce wielki przebój, później remake’owany przez wielu innych wykonawców – nosi nazwę „Lucy In The Sky With Diamonds” („Lucy na niebie wśród diamentów”.). Autorami piosenki są John Lennon i Paul McCartney. Jak twierdził Lennon, inspiracją do napisania tekstu utworu był rysunek wykonany w przedszkolu przez jego kilkuletniego syna Juliana.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Lucy na niebie wśród Trojanów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Jego kancelaria adwokacka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022