„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Skok w bok

Sekrety wiewiórek

Wiewiórka nadrzewna. Wiewiórka nadrzewna. Jens Stahl/Caters News / Forum
Badanie nadzwyczajnych umiejętności akrobatycznych wiewiórek pozwala zarówno na odtworzenie ruchów naszych praprzodków, jak i na projektowanie nowoczesnych robotów.

Wiewiórki są prawdopodobnie najbardziej zwinnymi zwierzętami nadrzewnymi – mówi POLITYCE prof. Nathaniel Hunt z Uniwersytetu Nebraski w Omaha, USA. – Ich umiejętność przyspieszania i zmiany kierunku, a potem ustawiania sekwencji wysoce energetycznych manewrów, aby biec przez korony drzew, jest zachwycająca. Zafascynowany nimi jest również Mark Rober, popularny amerykański youtuber, niegdyś inżynier NASA oraz Apple’a, który w jednym ze swoich wideo opowiada: „Ze wszystkich zwierząt (…) wiewiórki to moi absolutni ulubieńcy.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Skok w bok"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021