Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Co leży na wątrobie

Prof. Michał Grąt, laureat Nagrody Naukowej POLITYKI, o złożonych funkcjach i zagrożeniach wątroby

Prof. Michał Grąt Prof. Michał Grąt Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z prof. Michałem Grątem, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o tajemnicach wątroby i meandrach współczesnej transplantologii.
Polityka

PAWEŁ WALEWSKI: – Jak wygląda marska wątroba?
MICHAŁ GRĄT: – Przede wszystkim jest twarda jak kamień. Zdrowa ma powierzchnię gładką i lśniącą, a marska – nierówną, pokrytą guzkami. To skutek długiego procesu zabliźniania wątroby, w której przez wiele lat rozwijało się zapalenie. W miejscu przecięcia palca też z czasem tworzy się blizna. Różnica polega na tym, że wątroba nie ma unerwienia czuciowego, więc przy marskości przez długi czas nic nie będzie boleć.

Polityka 44.2021 (3336) z dnia 26.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Co leży na wątrobie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022