Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Przeszłościowi hedoniści

Przeszłościowi hedoniści. Czym są mentalne podróże w czasie?

Dr hab. Maciej Stolarski Dr hab. Maciej Stolarski Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z psychologiem Maciejem Stolarskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o mentalnych podróżach w czasie i ich skutkach.
Polityka

MARCIN ROTKIEWICZ: – Człowiek to jedyne zwierzę, które potrafi odbywać podróże w czasie?
MACIEJ STOLARSKI: – Większość naszych umiejętności poznawczych można dostrzec u jakiegoś innego gatunku lub grup gatunków, zwłaszcza naczelnych. Jednak najprawdopodobniej nie umieją ani rozważać możliwych różnych scenariuszy wydarzeń w przyszłości, ani tworzyć alternatywnych wariantów przeszłości. Niektórzy badacze twierdzą wręcz, że zdominowaliśmy życie na Ziemi, ponieważ potrafiliśmy wychodzić poza tu i teraz, m.

Polityka 45.2021 (3337) z dnia 02.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeszłościowi hedoniści"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022