„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Bez pamięci

Młodzi z chorobą Alzheimera

Obecnie w próbach klinicznych, zwykle na bardzo wczesnych etapach, znajduje się aż 159 nowych specyfików mających zatrzymać postęp choroby Alzheimera. Obecnie w próbach klinicznych, zwykle na bardzo wczesnych etapach, znajduje się aż 159 nowych specyfików mających zatrzymać postęp choroby Alzheimera. Shutterstock
Alzheimer upodobał sobie ludzi w podeszłym wieku. Ale gdy dotyka zaskakująco młodych, komplikuje diagnozę oraz życie ich bliskich.
Przykładowe przekroje mózgu uzyskane dzięki rezonansowi magnetycznemu (MRI). Porównanie aktywności mózgu (kolor czerwony) u osoby zdrowej (z lewej) i pacjenta z rozpoznanym alzheimerem.Universal Images Group/Getty Images Przykładowe przekroje mózgu uzyskane dzięki rezonansowi magnetycznemu (MRI). Porównanie aktywności mózgu (kolor czerwony) u osoby zdrowej (z lewej) i pacjenta z rozpoznanym alzheimerem.

Nie trzeba czekać na starość, by mózg odmówił posłuszeństwa. Tym ostrzeżeniem prof. Maria Barcikowska, neurolog i wieloletnia badaczka demencji, odniosła się w wywiadzie udzielonym POLITYCE w 2012 r. do pytania, od jakiego wieku powinniśmy pogodzić się z niedołęstwem i ubytkami pamięci. Wiele chorób może przecież wywołać otępienie niezależnie od metryki: niedokrwienia, AIDS, wirusowe zapalenia mózgu, a także niektóre poważniejsze zaburzenia w pracy nerek, wątroby i tarczycy.

Przez 9 lat, które upłynęły od tej rozmowy, nie wzrosła w Polsce świadomość na ten temat.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 63
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez pamięci"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

Coraz więcej osób wątpi w szczepionki przeciwko covid, skoro nawet po trzech dawkach przytrafia im się zakażenie. Czy zatem decyzję o szczepieniu przypominającym lepiej odłożyć do czasu, aż pojawią się skuteczniejsze preparaty?

Paweł Walewski
04.12.2021