Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Jasne widoki na ciemną materię

Dr Sebastian Trojanowski o tajemnicach ciemnej materii

Dr. Sebastian Trojanowski Dr. Sebastian Trojanowski Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z dr. Sebastianem Trojanowskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, badaczem najbardziej zagadkowych cząstek elementarnych.
Polityka

KAROL JAŁOCHOWSKI: – Im bliżej szwajcarski astronom Fritz Zwicky przyglądał się w latach 30. ubiegłego wieku odległym galaktykom, tym bardziej był przekonany, że coś pomijamy w ich opisie. Ten brakujący element nazwał dunkle Materie. Czym jest owo ciemne coś?
SEBASTIAN TROJANOWSKI: – To jest rzecz niebywała, odkrycie, które można określić mianem XX-wiecznego przewrotu kopernikańskiego w naszym rozumieniu wszechświata. Zorientowaliśmy się, że my – materia namacalna, w języku fizyki opisywana jako materia barionowa – stanowimy zaledwie 5 proc.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Jasne widoki na ciemną materię"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022