Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Unia Europejska dopuszcza szczepionkę Novavax

Novavax będzie piątą szczepionką dopuszczoną w UE. Novavax będzie piątą szczepionką dopuszczoną w UE. Tomislav Miletic/Pixsell / Forum
Europejska Agencja Leków (EMA) warunkowo zaakceptowała kolejną szczepionkę przeciwko covid-19. To preparat firmy Novavax o nazwie Nuvaxovid dla osób w wieku od 18 lat.

O dopuszczeniu szczepionki do obrotu poinformowała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Piotr Rzymski szczegółowo o tym, jak działa szczepionka Novavaksu

Pięć zatwierdzonych szczepionek

„Dzięki pięciu zatwierdzonym szczepionkom UE dysponuje zróżnicowanym portfolio, opartym zarówno na nowatorskich technologiach, takich jak mRNA, jak i klasycznych, takich jak Novavax, który jest oparty na białkach. Szczepienia i dawki przypominające to nasza najlepsza ochrona przed covid-19” – oceniła szefowa KE.

Dotychczas w Europie dopuszczone były preparaty: Comirnaty (BioNTech i Pfizer), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) oraz Janssen (Janssen i Johnson).

EMA stwierdziła, że dane dotyczące nowej szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Wyniki dwóch głównych badań klinicznych wykazały, że Nuvaxovid był skuteczny w zapobieganiu covid-19 u osób w wieku powyżej 18 lat. W badaniach wzięło udział łącznie ponad 45 tys. osób.

Czytaj też: Zaszczepieni też chorują. Dlaczego trzecia dawka jest niezbędna?

90 proc. skuteczności

Pierwsze badanie, przeprowadzone w Meksyku i USA, wykazało 90,4 proc. skuteczności szczepionki. Drugie badanie, w Wielkiej Brytanii, również wykazało podobne zmniejszenie liczby objawowych przypadków covid-19 u osób, które otrzymały Nuvaxovid (skuteczność szczepionki wyniosła 89,7 proc.).

Badania były jednak przeprowadzane, gdy najbardziej rozpowszechniony był podstawowy wariant koronawirusa oraz warianty alfa i beta. Teraz dominuje wariant delta, odnotowuje się coraz więcej zakażeń wariantem omikron. „Obecnie dostępne są ograniczone dane dotyczące skuteczności leku Nuvaxovid wobec innych budzących obawy wariantów, w tym omikronu” – oświadczyła EMA.

Czytaj też: Kobiety w ciąży też powinny się szczepić na covid

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Sto najodważniejszych polskich piosenek. Nie zawsze chodzi o tekst

Co się stało z odwagą twórców piosenek? I czy oznacza ona dziś to samo co przed laty? Zmianę pomaga prześledzić nowe wydawnictwo poświęcone polskiej muzyce ostatnich dekad.

Mirosław Pęczak
16.08.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną